Kanadu a USA pokryl ľad. Stovky tisíc ľudí budú na Vianoce bez elektri

Článok
Ľadová smršť, ktorá v priebehu víkendu vyčíňala v USA sa v pondelok presunula do Kanady. Nepriaznivé počasie si zatiaľ vyžiadalo 11 obetí.
Zriedkavá a súčasne veľmi intenzívna zimná búrka zasiahla v pondelok východnú časť Kanady. Cez Kanadu a Spojené štáty sa tiahne výrazné frontálne rozhranie, ktoré oddeľuje veľmi chladný vzduch na západe od teplého na východe. Teplotný gradient pred a za frontom je cez 20°C. Práve na styku frontálneho rozhrania, kde sa mieša teplejší vzduch vo výškach s chladnejším v nižších výškach sa vyskytuje mrznúci dážď.

Ten v priebehu víkendu zasiahol USA a dnes sa presunul do Kanady. Mrznúci dážď spôsobil rozsiahle výpadky v dodávkach elektrickej energie. V USA a v Kanade zostalo bez elektriny takmer 500 000 obyvateľov a energetici upozorňujú, že nakoľko nepriaznivé počasie má pretrvávať, tak väčšina týchto obyvateľov zostane aj cez vianočné sviatky bez dodávok elektrickej energie.

Mrznúci dážď komplikuje dopravu aj na letiskách. Stovky letov v Ottawe, Montreale a v Toronte bolo zrušených. Starosta Toronta Rob Ford vyhlásil, že súčasné zimné nepriaznivé počasie je jedno z najhorších v histórii Toronta. V USA a v Kanade si nepriaznivé počasie vyžiadalo zatiaľ 11 obetí.

Naposledy mrznúci dážď takýchto rozmerov zasiahol územie USA a Kanady v roku 1998. Vtedy si nepriaznivé počasie vyžiadalo 30 obetí a vyše 3 milíony ľudí bez elektriny.