Karibské ostrovy sužuje sucho a nedostatok vody

Článok
Od Portorika cez Kubu až po východokaribský ostrov Svätá Lucia usychajú na poliach plodiny, vysychajú zásoby vody a zomiera aj smädný dobytok.

Karibské ostrovy sužuje najhoršie sucho za posledných päť rokov. Od Portorika cez Kubu až po východokaribský ostrov Svätá Lucia usychajú na poliach plodiny, vysychajú zásoby vody a zomiera aj smädný dobytok, pričom podľa predpovedí sa situácia počas letných mesiacov ešte zhorší, informovala dnes agentúra AP.

V dôsledku fenoménu El Niňo - otepľovania tropickej časti Tichomoria, čo ovplyvňuje globálne počasie - a pokojnejšej hurikánovej sezóne, ktorá sa začala v júni, očakávajú meteorológovia kratšiu sezónu dažďov. To znamená menej zrážok, ktoré by pomohli doplniť poloprázdne vodné nádrže Carraizo a La Plata v Portoriku i rieku La Plata v strednej časti ostrova. Tropická búrka, ktorá zasiahla územie USA v pondelok, nepriniesla toľko zrážok, ako sa očakávalo.

Nedostatok vody sužuje najviac Portoriko, kde sucho doteraz ovplyvnilo životy vyše 1,5 milióna ľudí, citovala agentúra AP americké Národné centrum pre zmiernenie sucha. Desiatky tisíc ľudí dostávajú podľa rozhodnutia vlády vodu na prídel iba každý tretí deň. Rozdeľujú ju vojaci národnej gardy a vláda súčasne rozhodla o pokutovaní jednotlivcov i podnikov, ktoré nebudú s vodou šetriť.

Karibskú oblasť postihlo sucho naposledy v roku 2010. Ak prinesie tohtoročná hurikánová sezóna, ktorá sa skončí v novembri, málo zrážok a región vstúpi do obdobia sucha s prázdnymi vodnými nádržami, bude ešte horšie, varoval klimatológ Karibského inštitútu pre meteorológiu a hydrológiu Cedric Van Meerbeeck.

"Môžeme mať vážny nedostatok vody... na zavlažovanie plodín, boj s požiarmi, spotrebu domácností i pre hotelový sektor."

Na ostrove Svätá Lucia farmári hovoria o usychaní plodín vrátane kokosových a kešu orechov či pomarančov. Turistov obmedzujú občasné prerušenia dodávok vody počas dňa, v dôsledku čoho si nemôžu dať sprchu vtedy, keď by chceli, opisuje AP.

Tri štvrtiny Kuby podľa tamojších úradov sužuje sucho, ktoré ničí úrodu citrusov, ryže i strukovín. Nedávne silné dažde v niektorých častiach Kuby problém zmiernili, ale hladiny vo všetkých 200 štátnych vodných nádržiach, ktoré slúžia ako zásobárne pitnej vody, sú hlboko pod zvyčajnou úrovňou.

Nedostatok vody sužuje aj Dominikánsku republiku a zasiahol aj cestovný ruch.

V Portoriku má väčšina veľkých hotelov vlastné zásobníky vody a niektoré z nich vodu recyklujú a potom s ňou zavlažujú zeleň. Mnohé však už obmedzujú spotrebu vody, napríklad návštevníci hotela El Canario pri lagúne dostávajú s kľúčmi od izby lístoček, aby šetrili vodou.

Karibik však nie je jedinou oblasťou západnej pologule, ktorá sa borí s extrémnym nedostatkom vody. S mimoriadnym suchom bojuje aj Brazília, kde sa vyprázdnili zásobárne pitnej vody pre metropolitnú oblasť Sao Paulo, dodala AP.

img