Katastrofa veľkých rozmerov: Pri lesných požiaroch zhorelo mesto v USA

09.09.2020 o 07:54 - Veronika Salayová
  • Článok

Lesný požiar zdecimoval v pondelok mestečko Malden vo Washingtone, pričom zničil viac ako 80 % všetkých budov a zanechal po sebe spálené hromady sutín.

Katastrofa veľkých rozmerov: Pri lesných požiaroch zhorelo mesto v USA
Foto: Whitman County Sheriff's Office

Lesné požiare sú tento rok v USA obrovským problémov. Najhoršia situácia je v Kalifornii, že zhorela už rekordne veľká plocha, ale požiare vyčíňajú aj v iných štátoch USA.

V pondelok lesné požiare v štáte Washington sa rozšírili natoľko, že pohltili mestečko Malden. Pri meste veľmi rýchlo zhoreli tisícky akrov pšeničných polí a pre všetkých obyvateľov Maldenu bola nariadená evakuácia. Požiar z polí zachvátil rodinné domy a potom sa veľmi rýchlo rozšíril aj do centra mesta, kde okrem množstva rodinných domov a áut zhorela aj policajná a hasičská stanica, radnica, knižnica aj pošta.

Do tla zhorelo viac ako 80 % všetkých budov v meste. „Rozsah tejto katastrofy nie je možné slovami opísať. Oheň bude uhasený, ale komunita sa navždy zmenila,“ uviedol vo vyhlásení šerif okresu Whitman Brett Myers. 

Na východe Washingtonu bolo v pondelok veľmi veterno, čo do výraznej miery prispelo k rýchlo sa šíriacemu požiaru. Požiare podporované silným vetrom a suchom spôsobili katastrofu obrovských rozmerov, z ktorej sa bude mesto Malden ešte dlho spamätávať.

Zatiaľ z miesta nie sú hlásené obete ani zranenia, zrejme včasná evakuácia zachránila životy obyvateľov mestečka.

Mesto leží v poľnohospodárskej oblasti, viac ako 50 kilometrov južne od mesta Spokane.

 

Najnovšie správy