Každým rokom menej ľadu: Zem stráca 1,2 bilióna ton ľadu ročne

01.02.2021 o 13:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Odborníci prišli s veľmi znepokojivou informáciou. Planéta Zem podľa novej štúdii každý rok stratí viac ako 1,2 bilióna ton ľadu. Hladina morí sa nebezpečne zvyšuje. 

Každým rokom menej ľadu: Zem stráca 1,2 bilióna ton ľadu ročne
Foto: unilad.co.uk

Štúdia uverejnená v odbornom časopise Cryosphere znepokojila nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť.

Výskumný tím odborníkov informoval o tom, koľko ľadu sa stráca na našej planéte ročne. Čísla sú pritom naozaj vysoké – viac ako 1,2 bilióna ton ľadu za jeden rok. 

Tento výsledok vyplynul z hodnotenia ľadu na celej planéte ako celku, berúc do úvahy grónske a antarktické pevninské ľadovce, arktický a antarktický morský ľad a horské ľadovce po celom svete.

Strata ľadu sa od roku 1994 ešte zvýšila v dôsledku globálneho otepľovania, a to až o 60 %, uvádza sa v štúdii, a tento trendu bude pokračovať.

V rokoch 1994 až 2017, čo je 23 rokov, stratila Zem celkovo 28 biliónov ton ľadu. Medzitým sa hladina mora od roku 1994 globálne zvýšila o 3,3 cm.

Autor štúdie Thomas Slater uviedol, že topenie ľadovcov aktuálne odrážajú najhoršie scenáre globálneho otepľovania stanovené Medzivládnym panelom pre zmenu klímy (IPCC).

Rovnako ako aj zvýšenie hladín morí v dôsledku topenia bude mať veľmi vážne dopady na pobrežné spoločenstvá v tomto storočí.

Do roku 2100 by sa hladina morí mohla podľa prognóz zvýšiť o ďalších 40 cm. Nie je však vylúčené, že toto číslo bude ešte vyššie. 

 

 

Najnovšie správy