Kde dnes hrozia búrky ? Očakávajte najmä prívalový lejak

11.08.2018 o 06:29 - Peter Minárik
  • Článok

Studený front bude počas celého dnešného dňa ovplyvňovať počasie na našom území a prinesie na mnohé miesta nášho územia búrky. Tie môžu byť aj intenzívnejšie.

Kde dnes hrozia búrky ? Očakávajte najmä prívalový lejak

Počas včerajšieho dňa ovplyvňoval zvlnený studený front počasie predovšetkým na západnom a severozápadnom Slovensku. Do týchto oblastí priniesol studený front výraznejšie zrážkové úhrny. Na Považí spadlo od 30 do 60 mm zrážok. V oblasti Horných Lefantoviec pri Nitre, dokonca až okolo 70 mm.

Front sa vlní a postupuje pomalšie, no dnes ovplyvní počasie predovšetkým na strednom a východnom Slovensku. Pred týmto frontom sa ešte bude labilizovať vzduch. Za frontom k nám vpadá chladnejší vzduch a ten sa ťažko labilizuje.

Na mape môžete vidieť dnešné očakávané hodnoty instability CAPE. Platí, že čím vyššie hodnoty, tým je to pre búrky priaznivejšie.

Jednoznačne tak vidieť, že dnes najmenej búrok bude na západnom a severozápadnom Slovensku.

Dnešné búrky budú sprevádzané predovšetkým výraznejšími zrážkami. Nakoľko je front zvlnený, tak aj búrky sa pohybujú pomalšie a dokážu tak priniesť výdatnejšie zrážky. Či sa búrky očakávajú aj vo Vašom okrese sa dozviete TU.

Najnovšie správy