Kedy nájdeme vo vesmíre mimozemšťanov? Sme k tomu bližšie, než by sme si mysleli

27.04.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Existenciu inej civilizácie by mohlo ľudstvo odhaliť už v roku 2026. Pomôcť s hľadaním by mal vesmírny teleskop nazvaný James Webb, ktorý má nahradiť dosluhujúci Hubblov teleskop.

Kedy nájdeme vo vesmíre mimozemšťanov? Sme k tomu bližšie, než by sme si mysleli
Ilustračné foto teleskopu Jamesa Webba, zdroj: http://sciencious.com

Termín štartu nového teleskopu do vesmíru minulý rok odložila pandémia koronavírusu. Tento rok by sa už ale stroj pomenovaný po niekdajšom šéfovi NASA mal na svoju misiu vydať.

V nadväznosti na to Univerzita v Ohiu spravila výskum. Ten ukázal, že nový teleskop by mohol rýchlo odhaliť známky života vo vesmíre.

„Je realistické, že nájdeme známky života na inej planéte v nadchádzajúcich piatich až desiatich rokoch,“ uviedla pre médiá študentka ohijskej univerzity, Caprice Phillips. Práve ona štúdiu viedla.

Ďalekohľad by mal odštartovať v októbri a podľa Phillipsovej by mohol rýchlo objaviť amoniak okolo plynných trpasličích planét. Schopný by toho mal byť hneď po niekoľkých obehnutiach.

Nepôjde o mimozemšťanov ako z filmov či seriálov

Ľudstvo sa už dlhé roky pýta otázku, či sme vo vesmíre sami. V tomto smere existujú rôzne názory.

Niektorí sa zhodujú v tom, že mimozemšťania existujú. Samozrejme však nemajú takú podobu, akú poznáme z rôznych filmov a seriálov.

Dôležité pri tejto otázke je definovať si, čo je vlastne život, resp. mimozemský život. Podľa Phillipsovej máme vôbec po prvýkrát vedecké znalosti a technologické schopnosti na to, aby sme na tieto otázky začali hľadať odpovede.

Ďalekohľad Jamesa Webba okrem toho bude využitý na skúmanie vývoja prvých galaxií a hviezd po tzv. veľkom tresku, ktorý je podľa vedeckej teórie počiatkom vzniku vesmíru.

Najnovšie správy