Klimatická kríza pokračuje: Emisie sú rekordné aj napriek pandémii

24.11.2020 o 10:30 - Veronika Salayová
  • Článok

 Emisie skleníkových plynov dosiahli novú rekordnú úroveň, a to aj napriek obmedzeniam proti pandémii na celom svete. 

Klimatická kríza pokračuje: Emisie sú rekordné aj napriek pandémii
Ilustračné. Foto: unsplash

Koncentrácia skleníkových plynov v zemskej atmosfére bola vlani najvyššia od začiatku meraní a stúpala aj v roku 2020, v pondelok uviedla správa Svetovej meteorologickej organizácie WMO. 

Obmedzenie spôsobené pandémiou ochorenia Covid-19 nezabránili tomu, aby tieto koncentrácie, ktoré nebezpečne otepľujú našu planétu, boli výrazne nižšie.

V dôsledku ukončenia niektorých činností došlo k čiastočnému zníženiu koncentrácii skleníkových plynov, ale podľa WHO išlo o veľmi malé zníženie v pokračujúcej akumulácii skleníkových plynov vo vzduchu.

Emisie napomáhajú globálnemu otepľovaniu, čím dochádza k zvyšovaniu teploty na celom svete, k stúpaniu morskej hladiny alebo aj extrémnym výkyvom počasia.

Napríklad podiel CO2 v atmosfére je teraz o 50 % vyšší ako pred priemyselnou revolúciou, koncentrácia metánu je dvaapolkrát vyššia než pred priemyselnou revolúciou a hodnoty oxidu dusného sú vyššie o 23 %. 

Vedci odhadujú, že do roku 2030 musia byť emisie znížené na polovicu, aby existovala reálna šanca obmedziť globálne otepľovanie. Ak sa to nepodarí, tak stovky miliónov ľudí bude v budúcnosti čeliť ďalším vlnám horúčav, suchám, povodniam či hladomoru.

Najnovšie správy