Klimatické zmeny môžu spôsobiť viac sopečných erupcií

- Ľ.F.
Článok

Na stretnutí organizácie EGU (European Geosciences Union) vo Viedni predstavili abstrakt štúdie, v ktorom sa uvádza, že klimatické zmeny môžu v budúcnosti spôsobiť nárast sopečných erupcií.

Klimatické zmeny môžu spôsobiť viac sopečných erupcií
Ilustračná foto, autor: Adam Major

Štúdia je zameraná na výskum stratovulkánu Mount Meager v Kanade. Táto sopka má pestrú minulosť sopečných erupcii vrátane erupcie pred 2340 rokmi, ktorá bola zároveň najväčšou v histórii Kanady. 

Mount Meager je momentálne pokrytý ľadovcami, ktoré predstavujú určitú záťaž na povrch sopky. Čím viacej a čím hrubšie sú na vulkáne ľadovce, tým sa vyvíja väčší tlak na povrch. Tento tlak zabezpečuje, že plyny rozpustené v magme nevytvoria bubliny a nenastane tak nárast tlaku v magmatických krboch. 

Práve klimatické zmeny spôsobujú postupné topenie horských ľadovcov, ktoré často pokrývajú aj sopky. Zmenšovanie ich objemu tak znamená menší tlak na povrch a tým pádom väčší priestor pre plyny vo vnútri sopky, čo môže viesť k ich erupcii.

Vedci upozorňujú vo všeobecnosti na všetky sopky, ktoré sú pokryté ľadovcami, no najmä konkrétne na sopku Mount Meager. Pomocou matematických modelov vypočítali, že v prípade roztopenia ľadovcov v oblasti sopky by sa uvoľnil tlak až do hĺbky 6 kilometrov. To by viedlo k masívnej erupcii a vzniku masívnych sopečnyćh zosuvov nazývaných lahary.