Klimatickými zmenami trpí už 85 % ľudstva. Existuje riešenie?

13.10.2021 o 07:00 - Veronika Salayová

Klimatické zmeny zasiahli drvivú väčšinu našej planéty. Ako s týmto globálnym problémom bojovať a dá sa to vôbec?

Klimatickými zmenami trpí už 85 % ľudstva. Existuje riešenie?
Ilustračné. Foto: unsplash

Podľa nového výskumu zverejneného v odbornom časopise Nature Climate Change žije až 85 % ľudstva v oblasti, kde už pociťujú dôsledky klimatických zmien zapríčinených ľudskou činnosťou.

Vedci hľadali vzorce v súvislosti s tým, ako sú klimatické zmeny spojené s extrémnymi vplyvmi počasia v rôznych častiach sveta. 

Rekordy a extrémy

Zistenia vedcov však prišli s výsledkom, že drvivá väčšina planéty, teda 80 % rozlohy sveta, kde žije 85 % svetovej populácie, čelí klimatickým zmenám.

Tie sa prejavujú v extrémami v počasí ako rekordné teploty, rekordné zrážky, rekordné suchá a iné extrémne poveternostné udalosti.

Štúdia pracovala aj s predpokladom, že nie všetky klimatické zmeny sú spôsobené ľudskou činnosťou a niektoré možno potenciálne zohľadniť v rámci normálnej premenlivosti klímy, avšak výsledky štúdie naznačujú, že v skutočnosti za klimatickými zmenami stojí do veľkej miery ľudský faktor. 

Vedci tiež naznačujú, že táto 85 %-ná štatistika je pravdepodobne ešte podhodnotená, pretože analýzy v niektorých rozvojových krajinách nie sú dostatočne zdokumentované. 

Výskum zároveň poukázal na to, ako sú klimatická kríza a globálna chudoba úzko prepojené. 

Existuje riešenie?

Riešením je nazerať na problém klimatickej krízy ako na celok v rámci celej planéty a riešiť ju podľa možností globálne v rámci vlád sveta. Riešenie teda spočíva najmä v rukách svetových vlád, aby prišli s jednotným plánom, ktorý pomôže znížiť emisie skleníkových plynov.

V takomto ideálnom prípade však treba zlepšiť dokumentáciu takých miest sveta, ktoré pre svoju chudobu nemôžu poskytnúť relevantné informácie o stave svojej krajiny. Štúdia poukazovala najmä na mnohé štáty Afriky.