Koľko platíme za klimatickú zmenu? Vyčíslili škody po udalostiach v roku 2020

29.12.2020 o 18:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tento rok bude nepochybne spojený s pandémiou, ale dlhodobým celosvetovým problémom je zmena klímy. Odstraňovanie jej následkov stojí nemalé peniaze.

Koľko platíme za klimatickú zmenu? Vyčíslili škody po udalostiach v roku 2020
Ilustrašný obrázok, foto: Jasper Wilde

Správu za rok 2020 zverejnila charitatívna organizácia Christian Aid, ktorá sa zaoberá podporovaním udržateľného rozvoja, odstráneniu chudoby, podporou a pomocou pri katastrofách.

Každoročne sa aj kvôli extrémnym výkyvom počasia z mnohých ľudí stávajú bezdomovci či chudobní. Rovnako organizácia pomáha aj pri čoraz častejších živelných pohromách. 

Štúdia uviedla najhlavnejšie a najväčšie tohtoročné katastrofy, pri ktorých prišli tisícky ľudí o život či strechu nad hlavou a spôsobili obrovské materiálne škody. 

Monzúnové dažde v Ázii boli v tomto roku naozaj extrémne a nakoniec aj extrémne drahé. Kvôli mimoriadne silných dažďom počas niekoľkých mesiacov prišlo o život desaťtisíce ľudí. Len v Indii zomrelo pri nich asi 2 000 ľudí a ďalšie milióny museli opustiť svoje domovy.

Kým v Indii škody vyčíslili asi na 10 miliárd USD, v Číne až na 32 miliárd USD len za obdobie od júna do októbra, teda počas obdobia monzúnov, avšak zomrelo pri nich menej ľudí.

Ďalšou veľkou oblasťou sú cyklóny a hurikány. Už je jasné, že máme za sebou najaktívnejšie obdobie hurikánov minimálne v Atlantickom oceáne. Len krátkodobé a slabšie z nich dosiahli škody okolo 13 miliárd USD.

Mimoriadna aktivita v Indiskom oceáne súvisela aj s rekordne vysokými teplotami morí. Arabské more a Bengálsky záliv dosiahli až 30 - 33°C. 

Ďalšími obrovskými katastrofami boli požiare. Začiatkom roka v Austrálii a neskôr aj v USA a ďalších miestach Afriky a Európy. V Afriky okrem požiarov ničili úrodu aj obrovské roje kobyliek. Už beztak chudobný kontinent prišiel kvôli strate vegetácie a úrody o 8,5 miliárd USD.

Vedci sa domnievajú, že nás čaká podobný rok 2021. Rozsahom škôd, extrémnych javov a výkyvov počasia spôsobených klimatickou zmenou.

Najnovšie správy