Kongo: Láva zo sopky sa dostala na predmestie. Ničí domy a zabila niekoľko ľudí

24.05.2021 o 21:09 - Peter Minárik
  • Článok

V sobotu vybuchla v Kongu jedna z najaktívnejších sopiek na svete. Ničivá žeravá láva pohltila niekoľko domov a dostala sa až na predmestie obývaného mesta Goma.

Kongo: Láva zo sopky sa dostala na predmestie. Ničí domy a zabila niekoľko ľudí
zdroj: RFI

V sobotu vybuchla v Afrika, na východe Konga sopka Nyiragongo. Tá začala chŕliť lávu pred ktorou začalo utekať množstvo ľudí. Láva sa dostala až na severné predmestie, kde pohltila niekoľko domov.

V panike pred sopkou utekali tisícky ľudí. Sopečná erupcia je priamo zodpovedná za smrť najmenej 15 ľudí.

Láva ničí domy

Stekajúca láva vo východnom Kongu už pochovala najmenej 300 domov, pričom niekoľko ľudí je nezvestných. Ľudia prehľadávajú trosky v nádeji, že nájdu svojich stratených príbuzných.

Úrady už potvrdili, že sobotňajšia erupcia sopky si vyžiadala najmenej 15 obetí, vrátane detí.

Niekoľko ľudí zomrelo na následky zranení počas sobotňajšej evakuácie. Medzi obeťami sú tiež štyri osoby, ktoré sa pokúsili o útek z väzenia a dve osoby, ktoré priamo pohltila láva. Úrady však už teraz očakávajú, že obetí bude celkovo niekoľko desiatok.

Po výbuchu sopky strašia dotrasy

Sopka vybuchla v sobotu večer, pričom ide o jednu z najnebezpečnejších a najobávanejších sopiek na našej planéte. V dvojmiliónovom meste nastala panika. Ľudia sa začali baliť a utekali do susednej Rwandy, ktorá otvorila svoje hranice.

Niektorí ľudia sa síce začali vracať do svojich domovov, ale predovšetkým severné časti mesta sú naďalej evakuované. Je totiž možné, že sopka začne chŕliť ďalšiu lávu.

V pondelok zasiahlo dotknutú oblasť zemetrasenie s magnitúdou 5.1 Richterovej stupnice, ktoré poškodilo niekoľko domov v oblasti. Zvýšená seizmická aktivita napovedá, že aktivita sopky sa môže v nasledujúcich dňoch zvýšiť.

Lávové prúdy medzičasom stále dosahujú severné predmestia mesta Goma.

Najnovšie správy