Zemetrasenie po výbuchu sopky v Kongu. Objavili sa aj veľké trhliny

25.05.2021 o 18:00 - Kongo - Veronika Salayová
  • Článok

Výbuch sopky v Konžskej demokratickej republike má svoju dohru. V meste Goma sa objavili veľké trhliny v zemi. 

Zemetrasenie po výbuchu sopky v Kongu. Objavili sa aj veľké trhliny
Foto: AFP

Dnes sa v meste Goma na východe Konžskej demokratickej republiky objavili dve veľké trhliny po tom, ako oblasťou otriasli silné otrasy zo sopky Nyiragongo.

Jedna z prasklín dosiahla dĺžku až niekoľko stoviek metrov. Trhlina sa tiahne od hory Goma k hlavnej nemocnici v meste až k brehom jazera Kivu.

Kratšia trhlina je dlhá asi 100 metrov a objavila sa blízko letiska Goma na severovýchodnej strane mesta na hlavnej diaľnice z Gomy do Butemba. 

Dnes oblasť zasiahlo silné zemetrasenie

Dnes o 11.03 miestneho času došlo na hranici Konžskej demokratickej republiky a Rwandy k zemetraseniu s magnitúdou 5,3, informuje Rwanda Seismic Monitor. Po zemetrasení nasledovalo aj niekoľko silnejších dotrasov.

V Gome sa v dôsledku silného zemetrasenia zrútilo niekoľko budov. O obetiach zatiaľ nie sú žiadne informácie.

Ľudia zo strachu opúšťajú svoje domovy

Sopka Nyiragongo vybuchla ešte v sobotu a mnohí pred lávou utekali. Vytekajúca láva sa napokon zastavila až na predmestiach mesta Goma a medzitým zničila 17 dedín.

Láva zničila tisíce domov a mnohí obyvatelia tak prišli o svoje domovy. Okolie navyše ostalo zamorené hustým dymom. Podľa doterajších informácií je počet obetí na čísle 32 ľudí, avšak mnohí sú naďalej nezvestní.

Vzniknuté trhliny a zemetrasenia opäť vyvolali obavy pred ďalším možným výbuchom sopky. Ľudia žijúci v okolí sopky opúšťajú svoje domovy. 

Sopka Nyiragongo naposledy vybuchla v januári 2002 a výbuch si vtedy vyžiadal približne 250 obetí na životoch. 

Najnovšie správy