Koronavírus u nás by mal vyvrcholiť po Veľkej noci

09.04.2020 o 21:22 - Peter Minárik
  • Článok

Ochorenie COVID-19 by malo na Slovensku vrcholiť po Veľkej noci a zomrieť by malo celkovo okolo 250 ľudí. Také sú najnovšie predikcie amerického IHME, ktorý vytvoril model vývoja priebehu ochorenia COVID-19 pre mnoho krajín sveta.

Koronavírus u nás by mal vyvrcholiť po Veľkej noci

Predpovedný model, ktorý zostavil americký The Istitute for Health Metrics and Evaluation so sídlom v Seattli predpovedá, ako by sa mala vyvíjať pandémia koronavírusu v jednotlivých častiach sveta.

Vedci zverejnili model pre niekoľko krajín sveta, vrátane Slovenska. Najhoršia situácia sa očakáva vo Veľkej Británii, kde by mohlo zomrieť 19 000 až 66 000 ľudí.

Predpovedný model, ktorý zostavili berie do úvahy hneď niekoľko faktorov. Je ním koeficient šírenia ochorenia medzi ľuďmi, ktorý závisí na obmedzeniach v jednotlivých krajinách sveta. Model taktiež prihliada ku kapacitám jednotlivých zdravotníckych zariadení a aktuálny vývoj. Model prezentovali vedci v utorok, čiže dáta sú len dva dni staré.

Pre Slovensko sú predikcie pozitívne. Podľa výpočtov amerických vedcov by sa na Slovensku celkový počet úmrtí na COVID-19 mal pohybovať v najhoršom prípade do 1711 ľudí.

Ako najreálnejší variant sa javí ten, že počet obetí bude do 251. Pre porovnanie na chrípku zomrie na Slovensku ročne okolo 800 ľudí.

Pandémia by mala na Slovensku vrcholiť v období od 20. apríla do 4. mája. Najpravdepodobnejší vrchol sa očakáva 21. apríla. V nemocnici by malo byť hospitalizovaných 370 ľudí a pľúcnu ventiláciu by malo potrebovať okolo 70 ľudí. (dáta pod článkom)

Najvyšší počet úmrtí sa očakáva v období po 20.4.2020, kedy by malo denne na Slovensku zomrieť v najhoršom prípade do 68 ľudí, najpravdepodobnejšie denne do 11 ľudí.

Zaujímavý je aj pohľad na okolité krajiny. Podľa modelu má Rakúsko už to najhoršie za sebou a počet ochorení a úmrtí bude len klesať. Česká republika by mala vrchol dosiahnuť počas Veľkej noci a po nej sa očakáva pokles. V Poľsku a v Maďarsku by mala pandémia vrcholiť podobne ako u nás, teda v závere apríla.

Najviac postihnutou krajinou sveta je USA, kde evidujú už takmer 450 000 potvrdených prípadov a takmer 16 000 mŕtvych. V USA by malo ochorenie vrcholiť v najbližších dňoch a celkový počet obetí by mal presiahnuť 60 000.

Treba však poznamenať, že vývoj okolo pandémie ochorenia COVID-19 sa zo dňa na deň mení.  

Najnovšie správy