Koronavírus zlepšil kvalitu ovzdušia až v 84 % krajín vo svete

18.03.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Platí to zrejme aj pri koronavíruse. Ten najmä v uplynulom roku úplne odstavil celý svet. A práve to sa podpísalo pod zlepšenie kvality ovzdušia.

Koronavírus zlepšil kvalitu ovzdušia až v 84 % krajín vo svete
Ilustračné foto, zdroj: en.wikipedia.org

Obmedzenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ktoré viedli aj ku obmedzeniu priemyselnej činnosti, sa podpísali pod zlepšenie kvality ovzdušia vo väčšine krajín sveta. Vyplýva to zo správy o znečistení ovzdšia v roku 2020, ktorú zverejnilo IQAir.

Švajčiarska spoločnosť IQAir sa zaoberá technológiou kvality ovzdušia. Vedci skúmali údaje o znečistení ovzdušia zo 106 krajín analyzovaním koncentrácie prachu PM2,5. Je to zmes vzdušných častíc s priemerom nepresahujúcim 2,5 mikrometra.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je PM2,5 najškodlivejšou látkou znečisťujúcou ovzdušie pre človeka, ktorá sa dotýka nielen dýchacieho, ale aj obehového systému. Vedie k smrteľným chorobám vrátane rakoviny či srdcových problémov.

Zistilo sa, že v porovnaní s rokom 2019 sa kvalita ovzdušia zlepšila v 84 % krajín sveta a zároveň v 65 % krajín v Európe. Najväčšie poklesy koncentrácie prachu PM2,5 zaznamenali Singapur, Peking a Bangkok. Pohybovali sa od -25 do -20 %.

Každá minca má dve strany

Zníženie emisií skleníkových plynov súvisiacich s ľudskou činnosťou prispelo k zlepšeniu situácie, na druhej strane však došlo k javom, ako napríklad k požiarom, ktoré vypukli okrem iného v Austrálii, USA, Amazónii a na Sibíri. Z miest zasiahnutých rozsiahlymi požiarmi zaznamenali vlani v porovnaní s rokom 2019 najväčší nárast hladín PM2,5 Sao Paulo, Los a Angeles a Melbourne. Našťaste však iba o jedno percento.

„Väzba medzi COVID-19 a znečistením ovzdušia vrhla na túto oblasť nové svetlo (...) tým, že ukazuje, že zlepšenie kvality ovzdušia je možné prostredníctvom urgentných a spoločných opatrení,“ uvádza sa v dokumente. Autori však varujú pred zrejme najpravdepodobnejšou možnosťou.

Podľa nich je totiž nepravdepodobné, že dosiahnutý efekt bude udržateľný. Keď sa zrušia pandemické obmedzenia, globálne znečistenie ovzdušia sa vráti na úroveň pred pandémiou. 

Najnovšie správy