Kosatky útočia na lode. Biológovia prišli so smutným vysvetlením

09.10.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

V okolí španielskeho pobrežia už niekoľko mesiacov útočia kosatky na člny a menšie lode. Úrady kvôli útokom museli vydať zákaz pre plavidla menšie ako 15 metrov. Na otázku, prečo to veľryby, ktoré zväčša na človeka neútočia, teraz robia, sa pokúsili zodpovedať biológovia.

Kosatky útočia na lode. Biológovia prišli so smutným vysvetlením
Ilustračné, Foto: bbc.com

V uplynulých niekoľko týždňov sa objavilo hneď niekoľko prípadov agresívneho správania sa kosatiek. Námorníci aj jachtári niektoré z nich zaznamenali prostredníctvom fotografií a videí. Pri jednom z útokov sa dokonca zranil aj člen posádky.

Práve vďaka záznamom sa biológom podarilo vniesť do podivného správania kosatiek viac svetla. Zistili, že zvieratá sú poranené. Došlo k tomu počas predchádzajúcich stretnutiach s loďami.

Odborníci sa preto domnievajú, že motívom ich chovania môže byť odveta, alebo pomsta, a to aj napriek tomu, že takéto zložité a priam až ľudské motívy sa zvieratám zväčša nepripisujú.

Z pozorovania ďalej vyplynulo, že útoky kosatiek sú koordinované, úmyselné a dokonca premyslené - mieria totiž na najslabšie časti lode. Väčšinou teda na kormidlo. Za až 61 % všetkých útokov sú zodpovedné tri mladšie kosatky, ktoré sa vedcom podarilo identifikovať. Biológovia preto hovoria o gangu, ktorý na lode útočí.

Mladé a dospievajúce kosatky sa o lode zaujímajú pomerne často, a to najmä zo zvedavosti. Doposiaľ sa však ich záujem prejavoval najmä hravou formou a pre členov posádky išlo o milé stretnutie. Vyzerá to však tak, že veľryby, ako sa hovorí, len vracajú požičané.

Najnovšie správy