Košice už majú vianočný „stromček“. Rástol približne 60 rokov

19.11.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Do Vianoc síce ešte ostáva niečo málo cez mesiac, ale mestá s ich prípravou nenechávajú nič na náhodu. Medzi prvými mestami, kde už stojí vianočný stromček sú Košice.

Košice už majú vianočný „stromček“. Rástol približne 60 rokov
20 metrový „stromček“ v Košiciach, Foto: Judita Čermáková

Košickú Hlavnú ulicu bude počas decembra zdobiť jedľa biela, ktorú osadili včera v popoludňajších hodinách. Predtým však musela absolvovať štvorhodinovú cestu z obce Ruskov.

Tam rástla približne 60 rokov. Ako potvrdil hovorca mesta Košice, Vladimír Fabian, strom darovala rodina Kažimírovcov. Práve v ich záhrade tento majestátny strom rástol.

O majestátnosti nehovoríme náhodou. Strom totiž pôvodne dosahoval výšku 22 metrov. Po všetkých potrebných úkonoch a osadení sa jeho výška pohybuje na úrovni 20 metrov, pričom rovnako vysoký bol aj stromček pred rokom.

Stromček v plnej paráde, Foto: Judita Čermáková
Stromček v plnej paráde, Foto: Judita Čermáková

Odborníci z Mestských lesov Košice každoročne posudzujú viacero favoritov. Tie sú z radov vlastných mestských lesných porastov, ale taktiež aj z ponúk od súkromných osôb. Nemôže však ísť o hocijaký strom. Dôležité parametre okrem výšky sú celková kvalita, vzhľad či prístupnosť ťažkej techniky na miesto, kde rastie.

Prvé plány mesta Košice hovoria o tom, že stromček by chceli rozsvietiť v predvečer sv. Mikuláša, a teda 5. decembra. Vzhľadom na zúriaci koronavírus sa však plány môžu ešte meniť.

Najnovšie správy