Krásny prírodný úkaz: Bubliny metánu zamrznuté v Bajkalskom jazere

14.12.2020 o 07:00 - Rusko - Veronika Salayová
  • Článok

V Bajkalskom jazere – najhlbšom jazere na svete – príroda vyčarovala nádherný úkaz. Bubliny metánu stihli vo vode zamrznúť skôr, ako sa „vynorili“ na povrch. 

Krásny prírodný úkaz: Bubliny metánu zamrznuté v Bajkalskom jazere
Foto: Siberian Times

Irkutskému fotografovi sa podarilo na fotografiách i videu zachytiť krásne viacvrstvové stĺpce bublín metánu cez krištáľovo čistý ľad v Bajkalskom jazere v Rusku. 

Biele a strieborné bubliny metánu sa nestihli „vynoriť“ na povrch predtým, než jazero zmrzlo. Tento krásny prírodný úkaz bol zachytený v prielive Maloye More, ktorý oddeľuje najväčší ostrov Olkhon od západného brehu Bajkalského jazera.

Bajkalské jazero je známe aj tým – okrem toho, že je to najhlbšie jazero na svete –, že je v ňom krištáľovo čistá voda, a rovnako aj najčistejší ľad, ktorý je veľmi priehľadný.

Bubliny metánu je tak dokonalo vidieť vo viacerých vrstvách vystupovať smerom k povrchu. 

Bajkal sa nachádza v priekopovej zóne s niekoľkokilometrovými trhlinami v zemi. Tie hlboké trhliny sú na dne vyplnené rôznymi sedimentmi, ktoré okrem iného obsahujú aj rôzne plyny vrátane metánu.

Tento proces uvoľňovania metánu môže mať napríklad aj takúto poetickú ľadovú formu, ktorá pripomína výnimočné, priam umelecké dielo. Pozrite si VIDEO. 

Najnovšie správy