FOTO: Krásny prírodný úkaz v Rusku. Svetelné stĺpy ako z „Matrixu“

11.03.2021 o 18:00 - Rusko - Veronika Salayová
  • Článok

V Rusku sa podarilo v pondelok zachytiť krásny prírodný úkaz, tzv. svetelné stĺpy. Tento zaujímavý svetelný jav pripomína scénu ako z kultového sci-fi filmu Matrix. 

FOTO: Krásny prírodný úkaz v Rusku. Svetelné stĺpy ako z „Matrixu“
Foto: Serge i Boldenkov/Kirill Bakanov

V Tyoplaya Gora v Rusku sa v pondelok naskytol pohľad na prírodný úkaz, nazývaný svetelné stĺpy. Ide o svetelné rovné línie, ktoré môžu hýriť rôznymi farbami.

Na jednej strane ide o nádherný jav, na druhej strane môže aj trochu vystrašiť. Svetelné stĺpy u mnohých evokujú scény zo sci-fi filmov, napríklad ako zo známeho Matrixu. 

V skutočnosti ide o celkom prirodzený jav, ktorý sa vyskytuje hlavne v severských oblastiach.

Čím chladnejšie, tým väčšia šanca na vznik svetelných stĺpov

Zvyčajne možno takýto úkaz vidieť na jasnej rannej oblohe pri teplotách nižších ako -12 °C. 

Nízka teplota je pre tento fenomén veľmi dôležitá. Ideálne je, keď je teplota ovzdušia čo možno najnižšia, a zároveň by malo byť aj bezvetrie.

Okrúhle ľadové kryštáliky v ovzduší totiž vtedy poklesnú nižšie k zemi a správajú sa ako zrkadlo, t. j. svojimi hranami odrážajú svetlo do priestoru, ktoré sa potom javí ako svetelný stĺp.  

Svetelné stĺpy môžu maž rôzne dĺžky

Svetelné stĺpy môžu mať rôznu veľkosť aj dĺžku v závislosti od toho, ako vysoko sa vo vzduchu kryštáliky nachádzajú. Čím sú kryštáliky vyššie, tým sú svetelné stĺpy jasnejšie a efektívnejšie na pohľad.

Pozorovateľovi sa tak pri ideálnych poveternostných podmienkach môže naskytnúť úchvatný pohľad na rovné svetelné línie, ktoré hýria farbami a vyvolávajú jedinečný svetelný zážitok počas mrazivých rán. 

Najnovšie správy