Krúpy aj prívalový lejak. Búrky zasiahli najmä západ

05.06.2019 o 18:21 - Peter Minárik
  • Článok

Séria búrok opäť zasiahla naše územie a ako sa očakávalo, dnešné búrky sú výraznejšie a nebezpečnejšie ako počas včerajšieho dňa.

Krúpy aj prívalový lejak. Búrky zasiahli najmä západ

Situácia v našej oblasti je stále rovnaká ako včera a predvčerom. Do našej oblasti prúdi po okraji tlakovej níže, ktorá sa rozkladá nad Balkánom od juhu až juhovýchodu veľmi teplý vzduch, vďaka čomu stúpajú teploty k +30 °C.

Okrem toho, že je tento vzduch teplý, je aj vlhký o čo sa stará spomínaná tlaková níž. Slnečné lúče tento vzduch prehrievajú, čím sa stáva instabilným a v tomto vzduchu tak dochádza k vývoju kopovitej oblačnosti a búrok, ktoré aj dnes zasiahli naše územie.

Búrky, ktoré sa na našom území tvorili sú orografického charakteru. Tvoria sa tak v oblasti hôr a sú veľmi pulzovité. Rýchlo vzniknú, vypršia sa a následne zaniknú. Problémom však je, ak sa v určitej oblasti neustále generujú nové búrkové jadrá ako sa to dnes stalo v oblasti Ponitria, či v okolí Trenčína. Búrky tak nad určitou oblasťou môžu zotrvať dlhšie a prívalový dážď spôsobuje problémy. Najhoršie dnes dopadli oblasti v okolí Trenčína, ktoré zaplavila voda.

Lokálne počas dnešných búrok spadlo aj okolo 40 mm zrážok a to len v priebehu niekoľkých minút. 

Búrky sa však dnes vyskytli aj v nižších polohách. Búrka, ktorá zasiahla Sereď dnes priniesla aj krupobitie. 

S búrkami treba počítať aj nasledujúce dni, no očakávajte, že búrky už budú intenzívnejšie. Naďalej sa budú vyskytovať orografické búrky z tepla, no počas zajtrajšieho večera nás ovplyvní rozpadajúci sa studený front, ktorý prinesie dynamiku a práve tá zabezpečí, že búrky budú organizovanejšie a ,,pohyblivejšie,, Prinesú tak ďalšie nebezpečné sprievodné javy ako nárazový vietor. 

Najnovšie správy