Krúpy v Rumunsku rozbíjali autá. Európu dnes zasiahli silné búrky

28.05.2019 o 22:46 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území búrky už dozneli, no to sa netýka východnej Európy, kde je stále pomerne búrlivo a dnešný deň tu priniesol skutočne intenzívne búrky.

Krúpy v Rumunsku rozbíjali autá. Európu dnes zasiahli silné búrky

V Európe dnes bolo poriadne búrlivo a búrlivo bude aj počas zajtrajšieho dňa. Za všetko môže vlniaci sa studený front nad našou oblasťou, na ktorom sa tvoria búrky. Dopomáha k tomu aj príliv teplejšieho a vlhšieho vzduchu od juhu.

Vďaka vhodným podmienkam sa dnes vyskytovali búrky, ktoré boli aj intenzívnejšie a mali supercelárnu štruktúru. Supercela sa počas dnešného dňa vyskytla aj nad Podunajskou nížinou, kde priniesla dokonca aj trombu.

Oveľa výraznejšie supercely sa však dnes vyskytovali najmä v Rumunsku. Tu dokonca búrky spôsobovali veľké škody. Búrka pri rumunskom meste Zalau dnes rozbíjala sklá áut.

Búrky, ktoré sa dnes vyskytli v Európe boli veľmi výrazné. Podľa aktuálnych bleskových dát udrelo nad Európou len počas dnešného dňa cez 140 000 bleskov.

detekcia bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
detekcia bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz

Silné búrky budú pokračovať aj nasledujúce dni. Ďalšia vlna búrok nás čaká už zajtra a neminie ani naše územie. Búrky treba čakať najmä na juhu a východe krajiny.

Najnovšie správy