Kuchári netradične. Po erupcii sopky grilovali párky s rožkami na láve

23.03.2021 o 11:29 - Island - Veronika Salayová
  • Článok

Grilovanie na chladnúcej láve? Skupine vedcov to prišlo, ako dobrý nápad. Takto netradične sa pripravoval pokrm na Islande po erupcii sopky Fagradalsfjall. 

Kuchári netradične. Po erupcii sopky grilovali párky s rožkami na láve
Foto: TVN 24

V piatok večer vybuchla sopka Fagradalsfjall na islandskom polostrove Reykjanes. Láva prerazila štrbinu a vytryskla do výšky asi 100 metrov.

Výbuchu predchádzalo asi 40 000 otrasov, ktoré trvali niekoľko týždňov. Seizmológovia označili výbuch za pomerne malý.

Originálne grilovanie

Vedci pracujúci na úpätí sopky Fagradalsfjall použili lávu na grilovanie. V sobotu, deň po erupcii, keď láva začala už chladnúť, sa rozhodli, že si pripravia párky v rožku.

Na horúcu hmotu poukladali párky a rožky, ktoré sa im poctivo ugrilovali. Nakoniec ich poliali kečupom.

Toto vskutku jedinečné varenie bezpochyby vzbudilo záujem. Fotografie a videozáznam z tejto nevšednej grilovačky tak pobavili mnohých.

Hrozba sopečných trhlín

Islandský meteorologický úrad však upozorňuje, že okolie miesta erupcie je naďalej nebezpečné. V oblasti by sa mohli náhle vytvoriť nové sopečné trhliny.

Miesto erupcie bolo v údolí asi 4,7 km smerom do vnútrozemia od južného pobrežia polostrova. Pobrežné mesto Grindavík bolo najbližšie osídleným regiónom k ​​miestu erupcie vzdialené približne 10 km juhozápadne.

Výbuch sopky na islandskom polostrove Reykjanes nepredstavoval žiadne priame ohrozenie obyvateľov neďalekého mesta Grindavik, informoval Islandský meteorologický úrad.

Najnovšie správy