Kvôli klimatickým zmenám môžu narásť ceny potravín

08.12.2019 o 19:48 - V.A.
  • Článok

Kanaďania podľa predbežných odhadov v budúcom roku minú za potraviny o 500 dolárov viac ako tento rok. Čaká niečo podobné aj nás?

Kvôli klimatickým zmenám môžu narásť ceny potravín
Ilustračný obrázok, foto: Anne Preble

Vysoké školy, University of Guelph a University of Dalhousie, analyzujú už 10 rokov kanadský trh s potravinami. Kvôli klimatickým zmenám môžu v budúcom roku v tejto krajine narásť ceny až o 4%.

K tomu budú musieť pripočítať už aktuálne zvyšovanie cien zeleniny, ktoré predpokladajú, že sa zastaví na 12%. Priemerná kanadská domácnosť tak budúci rok minie o 500 kanadských dolárov viac (v prepočte 341 €). 

Zdražovanie potravín spôsobilo extrémne sucho, požiare, ale aj silné dažde a obmedzený prístup k tečúcej vode. V budúcnosti sa k tomu pridá aj stúpajúca hladina oceánov. 

Kanada väčšinu zeleniny musí dovážať, pretože až do mája je tam príliš chladno na akúkoľvek poľnohospodársku činnosť. K zdražovaniu v menšej miere "dopomohli" aj nepokoje ne mexicko-americkej hranici.

So stúpajúcou teplotou pribúdajú v potravinách aj nebezpečné baktérie. Správa z kanadských univerzít naznačuje napríklad súvislosť medzi stúpajúcimi teplotami a zvyšujúcim sa počtom otráv baktériou E. coli. Napríklad už stiahli predaj čerstvého šalátu.

Podnebie v Kanade sa otepľuje rýchlejšie, pretože ako sa zdôrazňuje v správe, strata povrchov pokrytých snehom a ľadom znižuje účinok albeda, teda odrazu slnečného svetla späť do atmosféry. Táto krajina tak môže pomôcť lepšie pochopiť, čo všetko nás ešte len čaká.

Najnovšie správy