Kvôli rekordným teplotám sužujú Južnú Ameriku rozsiahle požiare

03.10.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Zatiaľ čo v Európe prevláda daždivé a pomerne chladné počasie, opak zažívajú obyvatelia Južnej Ameriky. Ortuť teplomera tam bežne prekračuje hranicu +40 °C. Spolu s nezodpovedným správaním sa ľudí to predstavuje ideálne podmienky pre vznik požiarov.

Kvôli rekordným teplotám sužujú Južnú Ameriku rozsiahle požiare
Požiare sužujú Južnú Ameriku, Foto: alertageo.org

Len v Paraguaji vypuklo 1. októbra celkovo 5 231 individuálnych požiarov, čo je o 3 000 viac ako deň predtým. Väčšina z nich je sústredená v oblasti Chaco na západe krajiny.

Oheň pustoší aj v Brazílii. Tamojšie úrady hovoria o najhorších požiaroch za posledné desaťročie, pričom ich počet je oproti minulému roku o 61 % väčší. Rekordné počty požiarov boli zaznamenané aj v Argentíne, kde zničili mokrade pozdĺž rieky Paraná.

 

Južnú Ameriku sužuje jedno z najhorších období sucha za posledné desaťročia. Minulú sobotu tam namerali teplotu +45,5 °C. Aj kvôli tomu tok rieky Paraguaj klesol na najnižšiu úroveň za posledných 50 rokov.

Guillermo Achucarro, výskumník v oblasti klimatickej politiky vo výskumnom stredisku Base-IS v Asuncióne, uviedol, že tieto javy súvisia so zásahmi do prírody kvôli chovu hospodárskych zvierat. Kvôli nim zaznamenávajú najvyššiu mieru odlesňovania na svete.

 

Viceprezident Hugo Velázquez si myslí, že požiare zakladali najmä občania spaľujúci domáci odpad. Cristina Goralewski, riaditeľka Národného lesníckeho inštitútu, však dodáva, že za väčšinu požiarov môže odlesňovanie za účelom chovu dobytka, ale taktiež súvisia s nelegálnym pestovaním marihuany.

Na záver len dodáme, že požiare v paraguajskej oblasti Chaco v roku 2019 zničili územie o veľkosti 325 000 hektárov.

Najnovšie správy