Kvôli zmene klímy dramaticky klesá počet ľadových medveďov

02.03.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Budúcnosť ľadových medveďov je ohrozená. Klimatické zmeny spôsobujú, že ľadových medveďov je z roka na rok menej.

Kvôli zmene klímy dramaticky klesá počet ľadových medveďov
Foto: pexels

Podľa odhadov je aktuálne na celom svete iba 20- až 30-tisíc voľne žijúcich ľadových medveďov. 

Organizácia World Wide Fund (WWF) uviedla, že do roku 2050 hrozí, že z celkového počtu ľadových medveďov môže až jedna tretina vyhynúť.

Okrem klimatických zmien, ktoré súvisia s dramatickým otepľovaním na Arktíde, existujú aj ďalšie negatívne vplyvy pre pokojný život ľadových medveďov. Sú to napríklad rastúce znečistenie morí, lodná doprava, cestovný ruch a ťažba ropy a zemného plynu v oblasti, kde žujú tieto cicavce.

Podľa Svetového fondu na ochranu zvierat môžu ľadové medvede vyhynúť už za 80 rokov. Ide o alarmujúce číslo, ktoré vyvolalo vlnu zhrozenia nad týmto predbežným odhadom.

Ďalším negatívnym faktom je, že medvede sa za potravou sťahujú stále bližšie k ľuďom. Populácia ľadových medveďov v Arktíde je nútená, aby kvôli potrave trávili viac času na pevnej zemi, čím sa nebezpečne približujú k dedinám.

Napríklad na Wrangelov ostrov, ktorý leží v Čukotskom mori na severovýchode Sibíri, sa vydáva z roka na rok stále viac ľadových medveďov, ktorí tu trávia v priemere o mesiac dlhšie než pred 20 rokmi, uvádza expert z Washingtonskej univerzity Eric Regehr.

Najnovšie správy