Kým v Európe sa otepľuje, v USA sa ochladzuje

06.03.2020 o 19:25 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tento rok je a bude prelomový aj meteorológii. Končí 30-ročné obdobie, podľa ktorého sa začína počítať nový teplotný normál.

Kým v Európe sa otepľuje, v USA sa ochladzuje
Ilustračný obrázok, foto: Markus Spiske

Od 1. marca tu máme meteoroligickú jar, preto už môžeme kalkulovať, aká bola zima. Tento rok nám končí 30-ročné obdobie (od roku 1991 do roku 2020), ktoré bude základom počítania nového teplotného normálu. 

Nielen tohtoročná zima, ale už aj tie predošlé boli mimoriadne teplé a pre naše pásmo nezvyčajné. Nebude tomu už tak, pretože aj to ovplyvní počítanie ďalších odchýlok a je možné, že budúci rok budú trochu nižšie - pretože sa nám dvihol aj normál.

Pri nových priemeroch navýraznejšie rastú hlavne letné mesiace, aj keď od marca ešte nemáme celých 30 rokov, a najmenej rastie december. Ale teploty stále rastú.

Úplne iná situácia je v USA a časti Kanady, tam teploty oproti normálu klesajú. Teploty v januári a februári klesli niekde aj o -1 °C. U nás približne o toľko stúpli.

Pod pojmom klimatické zmeny si tak automaticky nemusíme hneď predstaviť otepľovanie, ale v niektorých častiach aj ochladzovanie.

Najnovšie správy