Ľad pokrýva Slovensko. Polícia uzatvára cesty. Cestári nemajú šancu

07.02.2021 o 20:41 - Peter Minárik
  • Článok

Na severe východe vyčíňa veľmi nebezpečné počasie. Pri teplotách pod nulou prší, čo vytvára nebezpečnú poľadovicu. Situácia na cestách je veľmi vážna a tak skoro sa nezlepší. Pršať totiž bude ešte niekoľko hodín.

Ľad pokrýva Slovensko. Polícia uzatvára cesty. Cestári nemajú šancu
foto: Matúš Gavlák TV JOJ

Na našom území počasie začína výrazne zhoršovať situáciu a to predovšetkým v doprave. Postupne sa pridajú ďalšie problémy predovšetkým v energetike. Sever a východ totiž obaľuje ľad.

Rozsiahle zrážkové pole už postúpilo nad naše územie a prináša na celé naše územie dážď. Na západe a v Trenčianskom a v Banskobystrickom kraji je situácia relatívne pokojná, ale na zvyšku nášho územia sa situácia výrazne zhoršuje.

Tu totiž mrzne. Napríklad na Orave je -6 °C, v Poprade -4 °C, v Prešove sú -2 °C a v Košiciach, či v Žiline -1 °C. Zhodné je to, že vo všetkých týchto oblastiach prší a pri takýchto teplotách sa tak dážď mení na ľad, ktorý pokrýva cesty a chodníky a začína obaľovať predmety v exteriéri škrupinou ľadu. Vrstva ľadu, ako vidieť na videu je výrazná.

To spôsobí do rána rozsiahle problémy. Obalené drôty touto vrstvou ľadu nemusia nápor vydržať a pod ťarchou ľadu sa môžu zrútiť, čím sa očakávajú výpadky v dodávkach elektrickej energie.

Pozor si treba dať aj na stromy. Tie totiž taktiež obaľuje ľad a môžu sa lámať konáre, či celé stromy.

Najväčšie nebezpečenstvo však hrozí na našich cestách. Viaceré cesty sa menia na ľad a cestári nemajú absolútne žiadnu šancu udržať cesty zjazdné. Posypový materiál totiž pomerne rýchlo pokryje ďalšia vrstva ľadu. 

Cestári sú v nasadení, no pri takomto počasí je to takmer zbytočné. Polícia už pre počasie uzatvorila niekoľko ciest. Uzatvorený je napríklad Dobšinský kopec, či cesta medzi Smižanmi a Spišským Štvrtkom. Uzatvorený je aj úsek Folkmársky kopec- Košická Belá. Uzávera platí do odvolania.

Na cestách severného a východného Slovenska sa už stalo niekoľko dopravných nehôd a prvých pacientov s narazenými a zlomenými končatinami evidujú na košickom, či prešovskom urgente. 

Problémy začína mať aj vlaková doprava. Ľad totiž obaľuje trakčné vedenie a to tak železničiari zbavujú ľadu tzv. skratovaním. Rýchliky a osobné vlaky naberajú meškanie v rádovo desiatkach minút. Najviac aktuálne mešká rýchlik R612 Tatran, ktorý mešká už takmer 3 hodiny.

Treba počítať s tým, že situácia sa do rána zhorší. Pod ľadom sa okrem východného Slovenska ocitá aj Orava, Kysuce, Liptov, či okolie Žiliny. Ráno tak pozor na cestách a na chodníkoch. Mrznúci dážď bude na Slovensku úradovať až do rána. Aktuálnu situáciu z jednotlivých regiónov Slovenska si pozrite v galérii.

Najnovšie správy