Ľad v švajčiarskych horských priesmykoch sa v priebehu týždňov úplne roztopí

17.09.2022 o 15:58 - Zuzana Macháčová
Ľad v švajčiarskych horských priesmykoch sa v priebehu týždňov úplne roztopí
Letecká snímka v stredisku Glacier 3000, zdroj: Fabrice Coffrini/AFP

Po suchej zime prišli  letné horúčavy, ktoré zasiahli Európu. Veľmi teplé leto bolo pre alpské ľadovce katastrofou, pretože sa topili zrýchleným tempom.

Priesmyk medzi ľadovcami Scex Rouge a Tsanfleuron bol zaľadnený prinajmenšom od rímskej éry. Ale keďže oba ľadovce ustúpili, holá skala hrebeňa medzi nimi sa začína vynárať a bude úplne bez ľadu.

Lyžiarske stredisko Glacier 3000 uviedlo, že: „Priesmyk bude o niekoľko týždňov úplne pod holým nebom." Hrebeň sa nachádza v nadmorskej výške 2 800 metrov v lyžiarskej oblasti Glacier 3000. Označuje hranicu medzi kantónmi Vaud a Valais v západnom Švajčiarsku.

Lyžiari sa mohli kĺzať po vrchole z jedného ľadovca na druhý. Teraz sa však medzi nimi objavil pás kameňa a zostal len posledný kúsok ľadu.

Ľadovec Scex Rouge sa pravdepodobne v priebehu nasledujúcich 10 až 15 rokov zmení na jazero. Malo by byť hlboké asi 10 metrov s objemom 250 000 metrov kubických (8,8 milióna kubických stôp).

Nápady pre lyžiarske stredisko

Lyžiarske stredisko rieši, ako sa prispôsobiť novej realite, ak ľudia nebudú môcť lyžovať medzi dvoma ľadovcami. Ako uviedol Tschannen: „V ďalších rokoch  plánujeme obnovu zariadení  a jedným z nápadov by bolo posunúť trasu súčasnej sedačkovej lanovky, aby sme umožnili priamejší prístup k ľadovcu Tsanfleuron.“

Na časti ľadovca Tsanfleuron pri priesmyku boli nasadené kryty, aby ich chránili pred lúčmi Slnka. Glaciológ Mauro Fischer, výskumník z Bernskej univerzity, uviedol, že úbytok hrúbky ľadovcov v regióne bude tento rok v priemere trikrát vyšší v porovnaní s poslednými 10 rokmi. 

Topenie ľadovcov ich robí nestabilnejšími, čo ich robí menej vhodnými pre zimné športy a turistiku, ale tiež to znamená, že veci pochované v ľade roky, dokonca desaťročia, sa môžu znovu objaviť.

Nové nálezy

Za posledné dva týždne sa na ľadovcoch vo Valais našli dve ľudské kostry. Pracuje sa na identifikácii pozostatkov. Podľa švajčiarskej tlačovej agentúry ATS má polícia vo Valais zoznam približne 300 ľudí, ktorí sú nezvestní od roku 1925.