Ľadovce sa roztápajú podľa najhoršieho možného scenára

17.09.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Klimatické zmeny nie sú výmyslom amerických vedcov, ale skutočným a žiaľ smutným fenoménom. Stačí sa pozrieť na jediný štát - Ameriku, a hneď zistíme, že niečo nie je v poriadku. Masívne požiare na západe, zmena teploty zo dňa na deň o 30 stupňov, a to sme stále len na špičke ľadovca.

Ľadovce sa roztápajú podľa najhoršieho možného scenára
Ilustračné, Foto: insideclimatenews.org

Práve na ľadovce sa zamerala nová štúdia publikovaná v časopise Nature Climate Change. Podľa nej ľadovce z Grónska a Antarktídy zdvihli hladinu oceánov od roku 1992 o takmer 1,8 cm.

Len včera sme vám priniesli informáciu, že od najväčšieho arktického ľadovca v oblasti Grónska s názvom Nioghalvfjerdsfjorden sa odtrhol obrovský fragment ľadovca a vplával do mora. Ich roztápanie odpovedá najhoršiemu možnému scenáru.

„Síce sme predpokladali, že ľadovce budú vplyvom otepľovania oceánov a atmosféry prichádzať o ľad, deje sa to však oveľa rýchlejšie, než sme si mohli predstaviť,“ uviedol Tom Slater zo Strediska pre polárne pozorovanie a modelovanie na Univerzite v Leedsi.

Slater, ktorý je aj autorom štúdie ďalej pripomenul, že toto roztápanie prekonáva klimatické modely, ktoré používajú. Zároveň zdôraznil ohrozenie, ktoré vyplýva z toho, že nebudeme pripravení na rizika spojená s rastúcou hladinou oceánov.

Vedci začali systematicky monitorovať roztápanie pevninských ľadovcov na začiatku 90. rokov. Od roku 1992 do roku 2017 prišli Grónsko a Antarktída o 6,4 biliónov ton ľadu.

Najnovšie správy