Ľadovec na Mont Evereste sa zmenšuje. Vodu odtiaľ využíva 20% ľudstva

24.11.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Rozloha ľadovcov na Mount Evereste a v jeho okolí sa od 60. rokov minulého storočia zmenšila. Na vode z Himalájí je však závislá až pätina ľudstva. 

Ľadovec na Mont Evereste sa zmenšuje. Vodu odtiaľ využíva 20% ľudstva
Foto: Xinhua/ČT24

Na najvyššej hore sveta sa ľadovce topia veľkou rýchlosťou. Potvrdzuje to dvojmesačná vedecká expedícia, o ktorom informoval aj magazín One Earth.

Podľa bádateľov z expedície ľadovce pokrývajú celkovú plochu 419 kilometrov štvorcových, čo je o 21 kilometrov štvorcových menej ako v roku 1962. 

Podľa vedcov sú Himaláje z klimatického a ekologického hľadiska relatívne málo preskúmanou oblasťou. „Je nutné Himaláje lepšie spoznať, pretože zhruba dvadsať percent obyvateľov planéty odtiaľ čerpá vodu,“ uviedol vedúci vedeckej expedície Paul Mayewski.

Podľa dostupných údajov sa priemerná teplota na vrchole Mount Everestu zvýšila za posledných 30 rokov o 1 °C

Ďalším znepokojujúcim faktom je, že na ľadovcoch na Mont Evereste našli mikroplasty. Odobraté vzorky preukázali prítomnosť výrazného množstva polyesteru, akrylu, nylonu a propylénu. 

Podľa vedcov bola o niečo menšia prítomnosť mikroplastov bola preukázaná aj vo vodách riek a potokov, ktoré z Mount Everestu stekajú.

Výskyt mikroplastov môže súvisieť s vysokým počtom turistov a horolezcov, ale mikroplasty by mohli byť na horu prinášané aj silnými himalájskymi vetrami.

Najnovšie správy