„Ľadovec osudu“ sa môže v blízkej budúcnosti úplne roztopiť. Hladina morí by stúpla aj o 3 metre

07.09.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Ľadovec Thwaites, známy ako „ľadovec osudu“, sa môže v blízkej budúcnosti roztopiť a spôsobiť výrazné zvýšenie hladín morí a oceánov. Pre ľudstvo by to predstavovalo veľkú katastrofu. 

„Ľadovec osudu“ sa môže v blízkej budúcnosti úplne roztopiť. Hladina morí by stúpla aj o 3 metre
Ľadovec Thwaites. Foto: NASA

Ľadovec Thwaites sa nachádza v západnej Antarktíde a jeho veľkosť je väčšia ako Florida. Jeho stav trápi výskumníkov už dlhé desaťročia, pretože sa topí rýchlym tempom.

Globálne otepľovanie spôsobuje rýchly ústup ľadovca. Morské prúdy prinášajúce teplejšiu vodu destabilizujú ľadovec, ktorý sa následkom toho rýchlo topí.

V štúdii zverejnenej v pondelok vo vedeckom časopise Nature Geoscience vedci opísali ústup ľadovca a poskytli ďalšie znepokojujúce informácie o Thwaites.

Vedci analyzoval stopy 700 metrov pod hladinou oceánu za pomoci špeciálneho robotického vozidla, ktoré mapovalo oblasť morského dna pred ľadovcom. 

Zmeny môžu nastať z roka na rok

Výskum zistil, že v jednom bode predok ľadovca stratil kontakt s hrebeňom morského dna a ustupoval rýchlosťou viac ako 2,1 kilometra za rok, čo je dvojnásobok ako do roku 2019. 

Ak by sa ľadovec Thwaites a okolité ľadové panvy roztopili, hladina svetových morí by mohla stúpnuť o 90 až 300 centimetrov, uvádza štúdia. Takéto zvýšenie hladín morí by zatopilo mnohé pobrežné mestá a svetové metropoly.  

„Thwaitesov osud je na vlásku,“ povedal Robert Larter z British Antarctic Survey, morský geofyzik a jeden zo spoluautorov štúdie. V budúcnosti by sme mali očakávať, že v Thwaites sa môžu vo veľmi krátkom čase udiať veľmi veľké zmeny.

Tieto zmeny môžu dokonca nastať z roka na rok, varoval na záver geofyzik.