Lavína v Nízkych Tatrách zasypala lyžiarov. Jeden z nich neprežil

14.12.2019 o 17:45 - Ľubomír Franko
  • Článok

Výdatné zrážky zasiahli v závere pracovného týždňa viaceré oblasti stredného Slovenska. Na horách napadlo aj pol metra čerstvého snehu. Dnes spadla v Nízkych Tatrách lavína, pri ktorej prišiel o život mladý lyžiar. 

Lavína v Nízkych Tatrách zasypala lyžiarov. Jeden z nich neprežil

Pád lavíny dnes dopoludnia neprežil 23-ročný lyžiar. Informovala o tom Horská záchranná služba na svojej facebookovej stránke.

Dvoch lyžiarov slovenskej národnosti strhla v Školskom žľabe lavína, pričom jedného z nich zasypala. Druhý lyžiar, ktorý udalosť oznámil, zostal na povrchu lavíny s vážnym poranením nohy a nemohol začať s vyhľadávaním zasypaného kamaráta.

Lavína v Nízkych Tatrách, foto: HZS
Lavína v Nízkych Tatrách, foto: HZS

Na miesto nehody odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry vrátane psovoda. O súčinnosť bola tiež požiadaná posádka VZZS, no vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé letové podmienky vrtuľník nevzlietol. Záchranári nalyžovali do žľabu, kde pes označil miesto zasypania. Po vykopaní zasypaného zahájili horskí záchranári okamžitú resuscitáciu v kombinácii s medikamentóznou liečbou, no napriek veľkej snahe sa muža zachrániť nepodarilo.

Lavína v Nízkych Tatrách, foto: HZS
Lavína v Nízkych Tatrách, foto: HZS

Druhému zranenému lyžiarovi vo veku 27 - rokov bola na mieste poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, fixácia vákuovou dlahou a matracom, na utíšenie bolesti mu bol podaný inhalačný liek Penthrox. Následne záchranári za pomoci lanovej techniky v dĺžke skoro 300 metrov vytiahli zo žľabu zraneného lyžiara na zjazdovku. Odtiaľ bol pomocou saní a snežného skútra transportovaný na Bielu púť, kde bol odovzdaný posádke RLP na prevoz do nemocnice.

V Nízkych Tatrách momentálne panuje 2. stupeň z päťdielnej stupnice lavínového nebezpečenstva. Najbližšie dni sa očakáva pokles lavínového nebezpečenstva, z dôvodu výrazného nárastu teploty a silného odmäku. 

Najnovšie správy