Lavína v Teheráne zavalila cez dve desiatky ľudí. Viac než 12 z nich neprežilo

01.01.2021 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Dvadsať tímov Červeného kríža, pozostávajúcich zo stovky záchranárov a humanitárnych pracovníkov, mimo iného aj vrtuľníkov leteckej záchrannej služby, bolo povolaných k záchrane horolezcov, ktorých počas Vianoc zaskočili lavíny.

Lavína v Teheráne zavalila cez dve desiatky ľudí. Viac než 12 z nich neprežilo
Ilustračné, Foto: Twitter.com/bvafadary

Na Štedrý deň na sever Iránu dorazilo chladnejšie a predovšetkým zrážkovo bohaté, ako aj veterné počasie. Mohla za to tlaková výš nad východným Tureckom a tlaková níž so stredom nad juhovýchodným Iránom.

Práve medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi nielen do Teheránu prúdil vzduch od severu až severovýchodu, cez Kaspické more. Na náveternej strane severoiránskych hôr sa tak zachytávala oblačnosť, kvôli čomu došlo ku zvýšeniu množstva zrážok. Pri pobreží boli dažďové, v horských oblastiach potom snehové.

Severné prúdenie v Teheráne a v ďalších iránskych provinciách vyvrcholilo v piatok 25. decembra. V prímorskom meste Nowshahr za 24 hodín spadlo 54 mm zrážok. V horských oblastiach však hodnoty presiahli aj 100 mm.

Okrem sneženia sever Iránu bojoval aj so silným vetrom. V obci Pol-e Zanguleh dosahoval v nárazoch rýchlosť 60 až 70 km/h. Na vrcholoch hôr boli podmienky oveľa viac búrlivejšie.

Viedli tak k lavínam, a to hneď v niekoľkých rôznych oblastiach severne od iránskej metropoly. A práve lavíny zabíjali.

Masy snehu sa stali osudnými pre viac než 12 horolezcov. Záchranárom sa podarilo zachrániť 14 ľudí. Kvôli nepriaznivým podmienkam však bola záchranná akcia mimoriadne náročná.

V nedeľu 27. decembra preto po troch dňoch záchranné práce ukončili. Aj táto smutná udalosť môže byť pripomienkou toho, že hory sú vždy nevyspytateľné a treba sa v nich správať obozretne.

Najnovšie správy