Lavína vo Vysokých Tatrách strhla otca s 10-ročným synom

10.05.2022 o 19:57 - Dominik Cenkner

Dvojica turistov strhla dnes na Baraních rohoch lavínu. Informuje o tom Horská záchranná služba.

Lavína vo Vysokých Tatrách strhla otca s 10-ročným synom
Foto zo zásahu, zdroj: Horská záchranná služba

Ako uvádza na svojej stránke na sociálnej sieti, v popoludňajších hodinách v utorok 10. mája, došlo k spusteniu lavíny na Baraních rohoch. Lavína strhla otca s jeho 10-ročným synom.

„Obaja spadli spolu s masou snehu niekoľko stoviek metrov aj cez skalný prah vysoký cca 150 m. Po zastavení neboli kriticky zasypaní,“ uvádzajú horskí záchranári.

Podľa nich mal otec viaceré zranenia v oblasti chrbtice, bedra a stehna. Jeho 10-ročný syn bol bez vážnejších poranení. Bol len podchladený a otrasený z nepekného zážitku.

Keďže na mieste nebol signál pre mobilný telefón, duchaprítomný chlapec zišiel na Téryho chatu oznámiť čo sa stalo a požiadať o pomoc. Následne boli o pomoc požiadaní leteckí záchranári.

Vo vysokých horských polohách je snehu dosť

Otca so synom záchranári po prvotnom ošetrení previezli do popradskej nemocnice. Táto akcia sa tak nakoniec skončila šťastne.

Horskí záchranári aj z toho dôvodu informujú o tom, že vo vysokohorských polohách je stále snehu viac než dosť. A s tým súvisí aj lavínové nebezpečenstvo.

O to viac v týchto dňoch, keď sú vyššie denné teploty a svieti viac slnka. To lavínový stupeň ešte o niečo zdvíha.

Baranie rohy patria k najľahšie dostupným, hoci neznačeným štítom nad 2 500 m n. m.. Normálny výstup vedie cez Baranie sedlo, na ktoré sa dá vystúpiť od Chaty pri Zelenom plese cez Veľkú Zmrzlú dolinu, alebo od Téryho chaty cez Kotlinu Piatich spišských plies len s horským vodcom.