Lesný požiar ohrozuje austrálske mesto, ktoré je kvôli koronavírusu v karanténe

03.02.2021 o 06:38 - Dominik Cenkner
  • Článok

Lesný požiar, ktorý sa v noci z pondelka na utorok rozšíril v blízkosti západoaustrálskeho mesta Perth si vynútil evakuáciu desiatok ľudí. A to aj napriek prebiehajúcej karanténe kvôli koronavírusu.

Lesný požiar ohrozuje austrálske mesto, ktoré je kvôli koronavírusu v karanténe
Austrálske mesto Perth ohrozuje požiar, zdroj: AP

Úrady zaviedli lockdown v reakcii na prvý prípad nákazy po desiatich mesiacoch. Plamene už zničili najmenej tridsať domov a spálili viac než 7 000 hektárov pôdy.

„Západná Austrália teraz čelí dvom naliehavým situáciám,“ povedal premiér tohto austrálskeho štátu, Mark McGowan. „Ohrozuje nás nebezpečný požiar a mesto je uzavreté kvôli koronavírusu,“ dodal s tým, že Perth je v krajne znepokojivej a vážne situácii.

Požiar, ktorý vypukol v oblasti Wooroloo na okraji mesta bol po prvýkrát zaznamenaný v pondelok okolo poludnia miestneho času. Od tej doby sa ale v tamojšom kopcovitom teréne rozšíril a ohrozuje severovýchodnú časť Perthu.

V utorok ráno sa obyvatelia Perthu prebudili a zistili, že mesto zahalila pokrývka dymu z požiaru, ktorý sa počas noci rozšíril. Podľa miestnych médií ľudia hlásili popol padajúci z neba v oblastiach aj 50 km od požiaru.

Šíreniu ohňa pomáha silný vietor a séria horúcich letných dní. V meste teplota dosahovala aj +35 °C.

Úrady vyzvali obyvateľov, aby sa presunuli do bezpečia aj keď to znamenalo porušenie lockdownu. McGowan ale zároveň vyzval tých, ktorí nie sú bezprostredne ohrození požiarom, aby zostali doma a znížili tak riziko šírenia koronavírusu.

Nakoniec tak boli evakuovaných desiatky ľudí. Tých odviedli do bezpečia, kde budú čakať, kým sa požiar podarí dostať pod kontrolu.

Perth je metropolou Západnej Austrálie, v meste žije približne 2 milióny ľudí. Prísne opatrenia tam zaviedli po tom, čo sa potvrdila nákaza u muža, ktorý pracoval v hoteli a zároveň ako vodič ponúkal spolujazdu.

Najnovšie správy