Leto 2020: Bolo teplotne aj zrážkovo väčšinou nadpriemerné

11.09.2020 o 06:39 - Veronika Andrejková
  • Článok

SHMÚ pripravilo už tradične sumár meteorologického obdobia. Tohtoročné leto bolo teplotne nad normálom, zrážkovo nad normálom alebo v normále.

Leto 2020: Bolo teplotne aj zrážkovo väčšinou nadpriemerné
Ilustračný obrázok, foto: David Lezcano

Najteplejším mesiacom a zároveň teplotne najstálejším mesiacom bol august. Tohtoročné leto bolo však celkovo veľmi nestále a najviac premenlivé počasie bolo v júni, kedy sa objavil najväčší počet búrok. Tie prinášali hlavne lokálne vysoké úhrny zrážok.

Trvalejší plošný dážď sa objavil len 2-krát, avšak spôsobil vysoké úhrny - na časti západného Slovenska priniesol úhrny okolo 70 mm, dokonca aj 100 mm. 

Koniec leta bol teplotne nad normálom. Normálové teploty sa určujú podľa rokov 1981-2010. Odchýlka sa pohybovala od +1,0 °C až po +1,6 °C. Priemerná teplota sa pohybovala okolo +20 až +22 °C. 

Najteplejšie bolo 28. júla na stanici  v Senici, kde namerali +36 °C a naopak najnižšiu teplotu namerali na stanici Stratená – časť Dobšinská ľadová jaskyňa, kedy 3. júna klesla teplota na bod mrazu - 0°C. 

Na juhu západného a stredného Slovenska bolo až 34 tropických dní v Hurbanove a 33 v Dudinciach. Celkovo sme tento rok nemali intenzívnu dlhšiu vlnu horúčav. Aj kvôli tomu a celkovej premenlivosti počasia sa leto mohlo zdať priemerné alebo podpriemerné a znesiteľné, hoci teplotne bolo väčšinou nad normálom.

Meteorologická jeseň začala 1. septembra a zatiaľ sa zdá byť rovnako nadpriemerná. Podľa niektorých zdrojov bude teplejšia približne o +1 °C oproti priemeru z rokov 1993-2016. 

Najnovšie správy