Leto je tu. Čakajú nás horúčavy, ktoré vyženú teploty až k +30 °C

11.05.2022 o 08:49 - Peter Minárik

Už dnes nás čaká veľmi teplé počasie, pričom v priebehu zajtrajška teploty ešte vygradujú. Naše územie sa dočká mimoriadne teplého počasia, ktoré môže po prvýkrát priniesť teploty až cez +30 °C.

Leto je tu. Čakajú nás horúčavy, ktoré vyženú teploty až k +30 °C
foto: pixabay

Po dlhej dobe veľmi premenlivého počasia, ktoré v našej oblasti prinášalo pomerne intenzívne búrky sme sa dočkali zlepšenia v podobe ustáleného a teplého počasia, ktoré odštartovalo včera.

Na Slovensku sme včera nezaznamenali ani jednu búrku, pričom prevládalo prevažne slnečné a teplé počasie. Maximálne teploty sa dostali na úroveň okolo +24 °C.

Oficiálne sme tak hranicu letného dňa, ktorá je definovaná úrovňou +25 °C ešte neprekonali, ale to sa počas dnešného dňa zmení. Dnes očakávame letný a zajtra zrejme až tropický deň.

Počasie bude príjemné a teplé

Zmenu počasia v našej oblasti zapríčiňuje tlaková výš, ktorá sa z Ruska presúva cez Ukrajinu, ďalej nad Čierne more. Práve táto laková výš prináša stabilné počasie.

Dnes však v porovnaní so včerajším dňom začal do našej oblasti vo výraznejšej miere zatekať teplejší vzduch, ktorý sa ku nám dostáva od juhozápadu.

Počas dnešného dňa vystúpia teploty na +22 až +28 °C, čaká nás tak letný deň. Ešte teplejšie bude zajtra, kedy teploty vystúpia na +24 až +30 °C, pričom nie je vylúčené, že v najteplejších oblastiach nášho územia teploty atakujú aj hranicu tropického dňa na úrovni +30 °C.

Teplé počasie schladia búrky

Tu sa však už príjemné a teplé počasie končí. Cez Európu začne zajtra postupovať studený front, ktorý sa postupne postará o zmenu počasia.

Zajtra síce bude na našom území ešte teplo, no popoludní už môže od severozápadu pribudnúť oblačnosť objaviť sa môžu búrky.

Panuje však veľká neistota v tom, kedy presne búrky prídu. Jasnejšie to bude až dnes počas dňa. Niektoré modely avizujú, že silné búrky nás zasiahnu už zajtra popoludní a druhé výstupy očakávajú prechod studeného frontu v noci zo štvrtka na piatok.

Ak by studený front postupoval až v noci, tak búrky budú oveľa slabšie, pričom sa nemusia vyskytnúť vôbec a môže sa jednať len o dážď. Situáciu s búrkami upresníme počas dňa, no jedna vec je istá. Od piatka sa ochladí a teploty sa opäť prepadnú. Vývoj na tieto dni si pozrite vo vyhliadke TU.