Ľudia sú nepoučiteľní: Zakladajú oheň tam, kde je to prísne zakázané

09.06.2020 o 20:50 - Dominik Cenkner
  • Článok

V posledných dňoch prevláda na našom území premenlivé počasie s prehánkami a búrkami. Predtým sme sa však mohli tešiť z pekných dní, ktoré mnohých z nás vyhnali do prírody.

Ľudia sú nepoučiteľní: Zakladajú oheň tam, kde je to prísne zakázané
Foto: Dominika Kislíková/kislikova.blog.sme.sk

Vyzerá to však tak, že ešte stále nevieme, ako sa v nej správať, čo pripomínajú aj kompetentní zo správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Tí v poslednom čase nachádzajú v prírodnej pamiatke Malé Morské oko a v Národnej prírodnej rezervácii Vihorlat stále nové ohniská, ktoré sú pochopiteľne nelegálne.

Zákon totižto jasne zakazuje zakladanie ohňa v lese a 50 m od porastu. Vo voľnej prírode od tretieho stupňa ochrany je zakladanie ohňa navyše zakázané mimo uzavretých stavieb.

Jediným legálnym ohniskom v spomínanej oblasti je to, ktoré sa nachádza v okolí Morského oka pri chate patriacej Lesom SR. Ochranári preto prosia ľudí, aby prípadnú opekačku realizovali na danom mieste.

V prípade, že budú turisti pristihnutí pri zakladaní ohňa v tomto stupni ochrany, hrozí im pokuta až do výšky 3 320,-€, pri právnických osobách sa suma môže vyšplhať až na 9 959,-€.

Najnovšie správy