Maďarsko zasypal sneh. Sneženie trápi aj západ Slovenska

08.01.2021 o 12:25 - Peter Minárik
  • Článok

Maďarsko od neskorého večera sužuje výdatné sneženie, ktoré prinieslo už aj viac ako 15 cm snehu. Problémy sú predovšetkým na západe krajiny a sneženie čiastočne ovplyvňuje aj juh západného Slovenska.

Maďarsko zasypal sneh. Sneženie trápi aj západ Slovenska

Maďari zažívajú prvú tohtoročnú výdatnejšiu snehovú nádielku, ktorá sužuje predovšetkým západnú časť krajiny, kde hlásia rozsiahle problémy.

Počasie tu vo veľkej miere ovplyvňuje tlaková níž, ktorá sa aktuálne nachádza nad Balkánom a do našej oblasti tak prúdi chladnejší vzduch.

Sneženie komplikuje dopravu v Maďarsku už od večerných hodín. Najväčšie problémy hlásia v oblasti Zadunajska a mesta Zalaegerszeg, kde napadlo už viac ako 15 cm snehu.

Napríklad v samotnom meste Zalaegerszeg napadlo k dnešnej 10:00 až 17 cm snehu, čo sú na západ Maďarska veľmi nezvyčajné zrážky.

Sneženie by tu pritom malo pokračovať. Maďarskí server Idokep zverejnil mapu očakávanej snehovej pokrývky do dnešného večera. Na západe môže napadnúť až 20 cm snehu.

očakávaná výška nového snehu do večera, zdroj: Idokep.hu
očakávaná výška nového snehu do večera, zdroj: Idokep.hu

 Sneženie komplikuje dopravu na mnohých miestach Maďarska. Cestu 82 museli pre dopravné nehody uzavrieť.

Sneží aj na západe Slovenska

Od rána sneží aj na našom západnom Slovensku. Počasie aj tu ovplyvňuje tlaková níž, ktorá prináša sneženie aj do Maďarska.

Sneženie sa vyskytuje predovšetkým na juhu Trnavského a Nitrianskeho kraja. Najviac snehu eviduje oblasť Gabčíkova. Hurbanova, Komárna, Veľkého Medera, či Nových Zámkov.

Cestári sa snažia cesty udržiavať mokré, ale to sa nedarí na ceste II/506. Táto cesta je od Šamorína, cez Gabčíkovo až do Medveďova pod vrstvou kašovitého snehu o hrúbke 3 cm. Sneženie by malo na západe Slovenska pokračovať do večerných hodín.

Najnovšie správy