Maďarskom sa ženú búrky. Postupujú k Slovensku

22.06.2019 o 19:01 - Peter Minárik
  • Článok

Cez Maďarsko v týchto chvíľach postupuje výrazná búrková vlna. Tá siaha až do Chorvátska, kde sa vyskytujú intenzívne supercelárne búrky.

Maďarskom sa ženú búrky. Postupujú k Slovensku

Na našom území je naďalej búrlivo. Búrky sa aktuálne vyskytujú predovšetkým na východe Slovenska a to predovšetkým v oblasti Michaloviec.

Búrky už dozneli aj na západe nášho územia, kde potrápili najmä Záhorie a Malacky, kde voda zaplavila niektoré cesty. 

Intenzívna búrka zasiahla aj Michalovce, kde prívalový dážď zatopil viaceré cesty a problémy robil aj vietor. Vyskytol sa jav známy ako microburst a objavila sa aj tromba.

Západ Slovenska však nemusí ešte zostať bez búrky. Z Maďarska sa pomerne rýchlo blíži búrková SQL - squall line. Tá sa vytvorila už nad Chorvátskom a Slovinskom a postupuje aktuálne Maďarskom.

Na jej čele sa vyskytuje výrazný shelf cloud. Ten je pozorovateľný z viacerých oblastí Maďarska.

foto: Adel Farkas
foto: Adel Farkas

Táto vlna zasa nie je bleskovo až tak veľmi výrazná, no prítomnosť shelf cloudu značí, že na čele tejto búrkovej línie dochádza k silným nárazom vetra. 

Aktuálne sa čelo búrky nachádza v oblasti Balatonu a prináša nárazy vetra s rýchlosťou až okolo 60 km/h. Ojedinele sú však nárazy vetra silnejšie. Na západe Maďarska prekročili nárazy vetra rýchlosť až 100 km/h. 

Čelo tejto búrkovej línie by sa mohlo dostať až nad naše územie a ovplyvniť by malo najmä východnú časť Podunajskej nížiny v oblasti Štúrova a Komárna. Na čele búrky sa preto pripravte na silnejší nárazový vietor a nádherný pohľad na shelf cloud, ktorý sa vyskytuje na čele búrky a aktuálne je pozorovaný z viacerých oblastí Maďarska. 

Najnovšie správy