Magnetický pól Zeme sa pohybuje stále rýchlejšie

17.01.2019 o 19:05 - P.M.
Článok

Podľa najnovších poznatkov sa severný magnetický pól Zeme pohybuje rýchlejšie ako prognózovali modely z roku 2015. Tieto predpovede tak už neplatia.

Magnetický pól Zeme sa pohybuje stále rýchlejšie

Severný magnetický pól sa pohybuje z oblasti kanadskej Arktídy smerom na Sibír. Pre neobvykle rýchly pohyb pólov chcú vedci urýchlene prísť s novým modelom. Nový model sa objaví najskôr na konci januára. 

Na očakávané zverejnenie nového modelu pritom čaká množstvo vedcov, ale aj spoločností. Nový model na prvý pohľad nezrozumiteľných fyzikálnych údajov totiž podá informácie veľkému množstvu navigačných prístrojov.

pohyb magnetického pólu, zdroj: NASA

Vedci sa medzičasom snažia zistiť prečo sa magnetické pole tak rýchlo pohybuje. Za zmeny zrejme môžu geomagnetické pulzy ako bol ten z roku 2016. Ich pôvodom sú hydromagnetické vlny, ktoré vznikajú hlboko v zemskom jadre, v tomto prípade pod Kanadou. Tým magnetické pole pod Kanadou slábne a na opačnej strane na Sibíri silnie. Sibír si tak magnetický pol priťahuje stále rýchlejšie.

Možná aj keď málo pravdepodobná je aj zmena pólov ako sa to stalo už niekoľkokrát. Táto zmena však podľa vedcov nemá zásadnejší dopad na život ako naznačujú niektoré konšpiračné teórie.