Máj je zatiaľ chladný. Kedy prídu prvé tridsiatky ?

- P.M.
Článok
Máj 2016 sa zatiaľ nesie v chladnejšom duchu počasia. Predpovede aj na nasledujúce dni nie sú ružové a na horúčavy si tak budeme musieť ešte počkať.

Nešťastný máj. Takto charakterizujú tohtoročný máj poľnohospodári, ktorým napáchal obrovské škody. Mrazy zničili veľké množstvo úrody a ohrozenie číha aj nasledujúce dni. Do našej oblasti totiž po zadnej strane tlakovej níže, ktorá uplynulé dni prinášala na naše územie výdatné zrážky a teraz sa usadila nad Pobaltím bude od severozápadu prúdiť studený vzduch.

V takomto chladnejšom duchu počasia sa bude niesť celá prvá polovica nasledujúceho týždňa. Maximálne denné teploty začnú hranicu +20°C prekonávať v najteplejších lokalitách Slovenska najskôr vo štvrtok. Do štvrtka nás však čakajú denné teploty pod touto hranicou a naviac veľmi studené budú aj noci. Teplota bude klesať pod +5°C a hrozia prízemné mrazy. Nezostaneme však len pri mrazoch. V polohách nad 1500 metrov bude snežiť.

Máj je zatiaľ chladný

Pri pohľade na mapu teplotných anomálii za prvú polovicu tohto mesiaca môžno vidieť, že zatiaľ čo v severnej polovici Európy panovalo teplotne nadpriemerné počasie, tak v južnej polovici panovalo chladné počasie. Teploty tu skončili aj o 2°C pod dlhodobým priemerom na súčasnú ročnú dobu. Najchladnejšie bolo na Pyrenejskom polostrove. Na našom území panovalo v západnej časti Slovenska teplotne podpriemerné počasie, no vo východnej polovici územia skončili teplotné štatistiky v pluse.

To bolo zapríčinené aj prevládajúcim negatívnym indexom Severoatlantickej oscilácie (NAO index). V negatívnej fáze prevláda v Európe skôr chladnejšie severozápadné prúdenie, zatiaľ čo v pozitívnej fáze sa presadzuje tlaková výš nad východným Atlantikom a po jej okraji prúdi do Európy teplý vzduch. Z grafu vývoja NAO indexu vidieť, že máj sa zatiaľ nachádzal v negatívnej fáze, ale predpokladá sa opak a nástup pozitívnej fázy NAO indexu.

Otepľovať sa začne s príchodom víkendu

Aj priebeh NAO indexu očakáva vzostup hodnoty, podobne ako teploty. Tie by mali svoj vrchol dosiahnuť v sobotu, kedy sa denné teploty na našom území môžu pohybovať od +18 do +25°C. Tu však pozitívne správy o príjemných teplotách končia. NAO index naznačuje pokles a to kopírujú aj teploty. Počas víkendu sa očakáva postup studeného frontu a opäť nástup severozápadného prúdenia. Teploty sa tak opäť ,,zošupnú,, pod hranicu +20°C a výraznejšie oteplenie sa už do 25. mája neočakáva. Očakávané teplotné anomálie na obdobie od 15 do 25. mája očakávajú, že teploty v našej oblasti môžu byť až o 5°C nižšie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

K tridsiatkám sa najskôr dostaneme na prelome mesiacov

Presne pred rokom sme na prvú tridsiatku takmer dosiahli už 6.mája na Sliači. Tu sa teplota zastavila na +29,1°C a tridsiatky sme pokorili až v prvý júnový týždeň. Podobne to tak bude aj tento rok.

Nad hranicu +25°C by sa malo začať otepľovať na konci mája a hodnotu +30°C tak môžeme prekonať podľa aktuálnych vyhliadok najskôr na prelome mesiacov, prípadne na začiatku júna.

Predbežnú vyhliadku na vývoj počasia do konca mesiaca si prečítajte TU.