Mars je k nám najbližšie od roku 2003. Na jeho pozorovanie sú najlepšie podmienky

06.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Planéta Mars sa dnes o 16:19 h SELČ priblíži k Zemi na vzdialenosť 62,07 milónov kilometrov. Najbližšie k nám takto blízko bude až v roku 2035.

Mars je k nám najbližšie od roku 2003. Na jeho pozorovanie sú najlepšie podmienky
Mars na nočnej oblohe, Foto: Petr Horálek

Len o týždeň neskôr, v utorok 13. októbra 2020 nastane opozícia Marsu so Slnkom. Planéta preto vtedy bude pozorovateľná po celú noc.

Mars je vďaka „malej“ vzdialenosti od Zeme v týchto dňoch dosť jasný. Po Slnku, Mesiaci a planéte Venuša ide o štvrtý najjasnejší objekt nočnej oblohy. Na jeho pozorovanie stačí už stredne veľký hvezdársky ďalekohľad.

Môžeme tak na ňom pozorovať tzv. polárnu čiapočku či terénne oblasti s rozdielnou odrazivosťou. Súčasnú vzdialenosť dokonca využila aj NASA. Tá ešte 30. júla k Marsu poslala vozidlo Perservance v rámci misie Mars 2020. Na červenej planéte má hľadať stopy života.

„Kolísanie vzdialeností Marsu od Zeme počas opozíc zo Slnkom sú periodické. Opozície nastávajú zhruba po dvoch rokoch. Takéto veľké opozície však nastávajú raz za 15 až 17 rokov,“ uviedol astronóm a astrofotograf Petr Horálek.

Takto sa nám Mars v priebehu celého roka zväčšoval, Foto: NASA
Takto sa nám Mars v priebehu celého roka zväčšoval, Foto: NASA

Ako dodal, v roku 2003 nastala pamätná opozícia Marsu a Slnka, pri ktorej bol Mars vzdialený od Zeme 55,8 milónov kilometrov. Išlo tak o najväčšie priblíženie za posledných 60 tisíc rokov.

Týmto však rok plný vzácnych nebeských úkazov ani zďaleka nekončí. Už 21. októbra vyvrcholí meteorický roj Orionidy a v závere mesiaca nás čaká druhý októbrový spln Mesiaca, a teda dostane pomenovanie Modrý Mesiac.

Najvzácnejšia udalosť nás čaká krátko pred Vianocami, kedy sa k sebe veľmi tesne priblížia planéty Jupiter a Saturn. Naposledy k tak tesnému priblíženiu došlo v roku 1623 a najbližšie nás čaká až v roku 2080. Informácie priniesol portál ct24.ceskatelevize.cz

Najnovšie správy