Martin prinesie bieleho koňa. Čaká nás opäť sneženie a to aj v nižších

- P.M.
Článok
Stabilné, jesenné počasie, ktoré má vplyv na počasie u nás počas víkendu skončí. V budúcom týždni sa pripravte na vlnu ochladenia.

Uplynulý víkend priniesol do oblasti Álp mimoriadne intenzívne sneženie. Snežilo už od nadmorskej výšky 600 m n.m., pričom od 1000 m n.m. zaznamenali niekoľko desiatok centimetrov čerstvého snehu. Lokálne pribudlo až okolo 80 cm snehu. Za takúto snehovú nádielku môže rozbitý polárny vortex. (O ňom sa viac dočítate TU) Ten sa opäť rozbije počas nadchádzajúceho víkendu a do našej oblasti prenikne studený vzduch.

Budúci týždeň sa tak už nebude niesť v stabilnom, ale v premenlivom duchu a teploty budú opäť podpriemerné.

Martin do Európy príde na bielom koni

Počas soboty má meniny Martin a s ním sa spája známa pranostika: ,,Martin na bielom koni chodí,,. Martin tento rok do Európy príde na bielom koni, ale naša oblasť si bude musieť počkať ešte pár hodín.

Na Martina, teda v sobotu začne po okraji prehlbujúcej sa tlakovej níže so stredom nad Pobaltím postupovať cez Európu studený front, za ktorým k nám začne vpadať studený vzduch od severu. Masa vzduchu, ktorá bude nad Európu prenikať bude teplotne podpriemerná.

 

Zrážky nad naše územie začnú postupovať v sobotu večer a počas noci na nedeľu sa postupne rozprší. Od 1500 m n.m. bude snežiť. V priebehu nedele sa však začne ochladzovať.

Teploty budú opäť podpriemerné

Zatiaľ čo v nedeľu pred studeným frontom vystúpia teploty na našom území na +5 až +12°C a z hľadiska dlhodobého normálu nás čakajú teploty nad priemerom, tak v pondelok, kedy sa už nad našim územím bude nachádzať studená masa vzduchu, pri ktorej maximálne teploty vystúpia len od +2 do +8°C zavládne teplotne podpriemerné počasie.

 

Studené počasie sa udrží

Teplotne podpriemerné počasie vydrží na našom území aj v ďalších dňoch. Ako vidieť na očakávanom ansámbly numerického modelu GFS, tak vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude naďalej teplotne podpriemerný a taktiež sa očakáva veľa zrážok.

 

V pondelok začne totiž počasie na našom území ovplyvňovať prehlbujúca sa tlaková níž nad Jadranom a najmä na juhu a východe počítajte so zrážkami, ktoré budú aj výraznejšie. Hranica sneženia bude premenlivá od 400 do 700 m n.m. a od stredy nás čakajú aj nočné mrazy.

Chladnejšie počasie teda dáva jasne najavo, že motoristi, ktorí ešte neprezuli pneumatiky by tak mali urobiť ešte tento týždeň. Pred nami je ďalšia vlna chladného počasia.