Masívna ruská sopka je mimoriadne aktívna. Hrozí veľká erupcia

22.11.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Masívna sopka Šiveluč na ruskom polostrove Kamčatka sa stala mimoriadne aktívnou a hrozí silná erupcia, varovali vulkanológovia. 

Masívna ruská sopka je mimoriadne aktívna. Hrozí veľká erupcia
Foto: TVN 24

Podľa observatória KVERT (Kamchatka Volcanic Eruption Response Team) sa blíži k veľkej erupcii sopky Šiveluč na Kamčatke.

Táto masívna sopka vykazuje veľkú aktivitu, ktorá sa prejavuje tým, že sa sopečný dóm rozširuje a je sprevádzaný silnou aktivitou fumarolu. Fumaroly sú diery alebo prieduchy, ktoré uvoľňujú plyny, ako je chlorovodík, oxid siričitý a vodná para.

Ruské observatórium varuje, že silná erupcia sopky sa môže objaviť kedykoľvek. Pri výbuchu sopky sopka môže vychrliť sopečný popol do nadmorskej výšky 10 až 15 kilometrov.

Erupcia na spadnutie

Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti citovala Alexeja Ozerova, riaditeľa Ústavu vulkanológie a seizmológie Ruskej akadémie vied, ktorý uviedol: „V noci kupola žiari takmer po celej ploche.“ Takáto situácia sa zvyčajne pozoruje pred silnou erupciou.

Prebiehajúca aktivita môže ovplyvniť aj medzinárodnú leteckú dopravu, uviedol KVERT. V oblasti je vydané varovanie 2. stupňa. 

Šiveluč je jednou z najväčších a najaktívnejších sopiek na Kamčatke. Je to najsevernejšia sopka na tomto ruskom polostrove. Má výšku 3283 metrov nad morom.

K poslednej veľkej erupcii tejto sopky došlo v roku 2007.