Medikán Cassilda mieri na Grécko. Prinesie účinky o sile hurikánu

17.09.2020 o 18:51 - Peter Minárik
  • Článok

Pomerne obávaný medikán, ktorý dostal meno Cassilda dnes vo večerných hodinách udrie na Grécko. Očakávajú sa veľmi nebezpečné javy, ktoré budú podobné tomu, ako keby na grécke pobrežie udrel hurikán 1. kategórie.

Medikán Cassilda mieri na Grécko. Prinesie účinky o sile hurikánu

Gréci sú na nohách pred blížiacim sa medikánom Cassilda. Ten napadne pripomína hurikán a prinesie aj účinky, podobné hurikánu. Medikán sa začal vytvárať už včera nad Stredozemným morom.

Medikán je jav, vyskytujúci sa v Stredozemnom mori pripomínajúci hurikán nielen svojim názvom, ale aj procesom vzniku a sprievodnými javmi, ktoré prináša. Ide o hlbokú tlakovú níž, ktorá sa vlastnosťami podobá hurikánu a do oblasti Stredomoria prináša silné búrky a mimoriadne silné nárazy vetra.

Medikán má vlastnosti tropickej cyklóny a jeho sprievodné javy v podobe silného nárazového vetra a výdatných zrážok pripomínajú hurikán.

Gréci sa preto odôvodnene obávajú jeho príchodu. Medzi najviac zasiahnutými by mali byť ostrovy Zakyntosh a Kefalonia, kde udrie medikán už dnes vo večerných hodinách.

V priebehu ranných hodín by sa oko medikánu malo presúvať priamo cez ostrov Kefalonia k pobrežiu Grécka a zajtra počas popoludnia dorazí nad západné pobrežie Grécka.

Grécki meteorológovia varujú obyvateľov a vydali už najvyššiu výstrahu 3. stupňa. 

Meteorológovia varujú pred silným nárazovým vetrom. Ten bude fúkať s priemernou rýchlosťou cez 100 km/h, ale jeho nárazy by mohli ojedinele prekračovať až rýchlosť 200 km/h. Okrem silného vetra, ktorý bude spôsobovať materiálne škody a dvíhať morskú hladinu, ktorá môže stúpnuť až o 5 metrov hrozia aj extrémne zrážky.

Medikán by mal priniesť v priemere 100 až 200 mm zrážok, pričom v rámci orografie sa v horských oblastiach Grécka očakáva, že by mohlo spadnúť aj okolo 400 mm zrážok. Zatiaľ čo silný vietor bude spôsobovať škody, tak problémy spôsobia aj zrážky, ktoré budú spôsobovať povodne.

Tento medikán, ktorý sa na Grécko chystá by sa mohol stať jedným z najsilnejších, aký sa kedy v oblasti Stredozemného mora vôbec vyskytol.

V priemere sa ročne nad Stredozemným morom sformuje jeden až dva medikány, no tento rok je teplota Stredozemného mora mimoriadne vysoká a aktuálna teplota vody sa pohybuje o 2 °C nad úrovňou dlhodobého normálu. Medikán práve z teplej vody čerpá energiu.

Medikán by ako hlbšia tlaková níž mal ovplyvňovať počasie v Grécku aj v nasledujúcich dňoch. Prinesie výraznejšie zrážky, ale také ničivé účinky už mať nebude. Nasledujúca noc a dopoludnie tak bude v Grécku najdramatickejšie.

Najnovšie správy