Menej horčice, slabšia „žiara“ Zeme a krátery na Sibíri. Čo ešte ohrozuje zmenu klímy?

23.11.2022 o 20:00 - Zuzana Macháčová

Zvyšovanie globálnej teploty mení tvár našej planéty. Deje sa to preto, že prudké výkyvy počasia sú čoraz častejšie. Meniace sa podnebie však neovplyvňuje len počasie, ale aj prírodu ako celok. BBC sa rozhodla zhromaždiť niektoré z najprekvapujúcejších dôsledkov klimatických zmien.

Menej horčice, slabšia „žiara“ Zeme a krátery na Sibíri. Čo ešte ohrozuje zmenu klímy?
Zdroj: Shutterstock

Na Sibíri sa čoraz častejšie objavujú obrovské krátery v zemi. Ako uviedla BBC, niektorí ruskí vedci tvrdia, že tieto útvary vznikajú v dôsledku topenia ľadu a uvoľňovania plynu. Keď chemické látky uniknú do miesta v pôde, ktorá má vyššiu teplotu, môže dôjsť výbuchu. Krátery preto môžu byť znepokojujúcim signálom, že na Sibíri a v celej Arktíde dochádza k rozsiahlym zmenám. Podľa najnovších štúdií sa tento región otepľuje až štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta.

Klimatické zmeny môžu ovplyvniť aj „žiaru našej planéty, píše BBC. Americkí vedci zo slnečného observatória Big Bear v New Jersey merali tzv. albedo našej planéty, teda schopnosť odrážať slnečné lúče. V štúdii sa zamerali na svetlo, ktoré sa odráža od Zeme a smeruje na Mesiac.

Výsledky naznačili, že nad východným Pacifikom sa tvorí čoraz menej oblakov v nízkej hladine. Vedci uviedli, že za tento jav je zodpovedná zvyšujúca sa teplota oceánov. Keďže mraky odrážajú slnečné svetlo ako zrkadlo, ich menší počet spôsobuje, že naša planéta stráca schopnosť odrážať slnečné svetlo.

Zmeny u zvierat

Zmena klímy môže mať prekvapivý vplyv na rôzne živočíšne druhy. U niektorých plazov má vplyv teplota. Pri danej teplote sa vajcia inkubujú a vplýva to na pohlavie mláďat. Vedci sa obávajú, že s otepľovaním sveta sa bude liahnuť menej samcov.

Klimatické zmeny tiež narúšajú liahnutie vajec u vtákov. V apríli tohto roku vo Wythamskom lese v Spojenom kráľovstve prichádzali mláďatá bociana lesného na svet až o tri týždne skôr v porovnaní so 40. rokmi minulého storočia.

Prázdne obchody

Extrémne počasie ovplyvňuje aj úrodu. Ide najmä o pšenicu, kukuricu a kávu. Ako uviedla BBC, tento rok sa na niektorých miestach vyskytol výrazný nedostatok korenia. Jedna kalifornská spoločnosť vyrábajúca omáčky varovala pred vážnym nedostatkom chilli.

Na druhej strane, vo francúzskych supermarketoch začína chýbať dijonská horčica. Problém sa pripisuje prudkému počasiu, ktoré ovplyvňuje stav kanadských fariem, kde sa pestuje horčica vyvážaná do väčšiny sveta.

Zmena klímy ovplyvňuje aj energetický sektor a odďaľuje možnosť odklonu od spaľovania uhlia. V auguste museli niektoré francúzske jadrové elektrárne obmedziť prevádzku, pretože v riekach dochádzala voda na chladenie strojov.

Podľa BBC je to najlepší dôkaz toho, že sme náš svet už zmenili natoľko, že bude ťažké zastaviť jeho ďalšiu premenu spôsobenú zmenou klímy. Mali by sme však konať, pretože budúcnosť nám môže pripraviť ďalšie nečakané a prekvapivé dôsledky.