Mesiac po začiatku leta: V Českej republike počas týždňa mrzlo

24.07.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Od letného slnovratu uplynul už mesiac. Ani to však nezabránilo tomu, že tento týždeň v susednom Česku udrel mráz.

Mesiac po začiatku leta: V Českej republike počas týždňa mrzlo
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Už vo štvrtok ráno sme v našom článku písali, že sme sa zobudili do sviežeho rána. V Česku sa vytvorili také podmienky, ktoré na niektorých miestach stlačili teplotu pod bod mrazu. Ako je to možné?

Spomínané podmienky - bezvetrie, alebo len slabý vietor, jasná obloha, príliv chladnejšieho vzduchu od severozápadu po prednej strane tlakovej výše, sa postarali o tzv. radiačné ochladzovanie.

Niektoré stanice na juhozápade Čiech zaznamenali tzv. mrazový deň (deň keď teplota klesne pod bod mrazu). Mínusové teploty zaznamenalo hneď niekoľko staníc.

Nejde o nič výnimočné

Studený vzduch je relatívne ťažký. Poznať to môžeme napr. aj pri vetraní miestnosti. Preto má tendenciu stekať do údolí a podobne.

Za určitých podmienok preto mrazy bývajú najsilnejšie nie na hrebeňoch hôr vo výškach, ale v tzv. mrazových kotlinách. Toto pravidlo platilo aj v stredu počas tohto týždňa.

Najnižšie hodnoty teplomer ukazoval na Šumave, Březníku, Jezerní slati a Rokytskej slati. Teploty tam klesli až k -2 °C. Aby sme boli presnejší, tak k -1,9 °C, -1,5 °C a -1,7 °C.

Mrazy počas leta však nie sú v Česku ničím výnimočné. Pripomeňme 21. júl v roku 1996. Na Jazernej slati teplomer ukázal až -7,0 °C.