Mesto bez čerpacej stanice? V jednom americkom meste možno realita od roku 2030

10.03.2021 o 20:03 - Dominik Cenkner
  • Článok

Život bez áut si mnohí nevedia ani predstaviť. Pri tom pomerne donedávna, sme bez nich ešte normálne fungovali. Autá už akosi patria k ľuďom a popri nich aj čerpacie stanice. Jedno americké mesto si však stanovilo zaujímavý cieľ.

Mesto bez čerpacej stanice? V jednom americkom meste možno realita od roku 2030
Ilustračné foto, zdroj: motortrend.com

O 60-tisícovom kalifornskom meste Petaluma sa v poslednom čase hovorí čoraz častejšie. Ak všetko pôjde podľa plánov, malo by to byť prvé mesto na svete, kde bude zakázaná výstavba nových čerpacích staníc na fosílne palivá.

Mesto do budúcna počíta len s jednou možnosťou. Tou majú byť len nabíjacie stanice pre elektromobily.

V Petalume sa rozhodli, že už v roku 2030 by chceli žiť bez emisií CO2. To so sebou prináša aj nutný prechod k elektromobilom. A tam, kde nebude možné jazdiť autami na benzín a naftu, nebudú potrebné ani čerpacie stanice.

Na začiatku je zákaz stavania nových čerpacích staníc

Kvôli tomu, aby prechod nebol drastický, sa radnica rozhodla najskôr zakázať výstavbu nových púmp a rozširovanie tých súčasných. Stať sa tak má v najbližšej dobe. Miestni zastupitelia totiž zistili, že z každého bodu mesta majú majitelia áut k dispozícii do piatich minút hneď niekoľko čerpacích staníc.

Nezmení sa to ani po výstavbe nových rezidenčných štvrtí. Pokiaľ návrh prejde, nebude možné na čerpacie stanice pridať ani len jednu novú pištoľ na tankovanie. Vedenie mesta je skôr naklonené postupnému pridávaniu nabíjacích slotov a stojanov na vodík.

Takýto krok radi vítajú aj enviromentálni aktivisti. Po zákaze v Petalume budú zrejme nasledovať aj ďalšie americké mestá, ale toto mesto prišlo s prvým návrhom na elimináciu fosílnych palív už v roku 2019.

Revolúcia na poli elektromobilov

Už 27 štátov zverejnilo plány na zákaz predajov áut so spaľovacími motormi. Nórsko a Južná Kórea tak chcú učiniť už od roku 2025 a Spojené kráľovstvo, Slovinsko, Island, Holandsko, Dánsko, Izrael či Švédsko o päť rokov neskôr. Kalifornia síce plánuje skončiť s autami na fosílne palivá až v roku 2035, ale to neznamená, že miestne samosprávy si nemôžu vytýčiť aj skorší termín.

Podobné to je aj s automobilkami. Nedávno sme vám priniesli informáciu, že Volvo chce jazdiť výlučne na elektrinu od roku 2030 a európsky Ford dokonca už za tri roky. Je takmer isté, že čoskoro sa k nim pridajú aj ďalší.

Najnovšie správy