Meteorické roje môžeme pozorovať aj v zime. Čakajú na nás Geminidy

27.11.2020 o 19:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Pri jasnej zimnej oblohe môžeme každoročne v decembri sledovať "padajúce hviezdy". Meteorické roje sa objavujú celý rok.

Meteorické roje môžeme pozorovať aj v zime. Čakajú na nás Geminidy
zdroj: Stellarium

Hoci si meteorické roje spájame skôr s letom, pretože vtedy máme príjemné počasie a jasnú oblohu na ich sledovanie, ani tie zimné nie sú na zahodenie. Dokonca bývajú veľmi aktívne. Problémom je však zamračená obloha.

V posledných rokoch bývajú najstabilnejšie a najvýdavnejšie práve Geminidy. Tie, už podľa svojho názvu, nájdeme na oblohe zdanlivo vychádzať zo súhvezdia Blíženci. Ich materským telesom je asteroid 3200 Phaethon.

Aktívne sú každý rok v rovnakom čase, teda od 4. do 20. decembra s vrcholom medzi 12. a 13. dňom v mesiaci okolo 2. hodiny v noci Stredoeurópskeho času avšak pozorovať sa dajú celú noc. 

Pri maxime môžete zahliadnuť pozoruhodných  až 150 meteorov za hodinu. Jediné, čo vám v tom môže zabrániť, je počasie. Dokonca ani mesačný svit im nebude prekážať.

Ak sa ich chystáte sledovať, nezabudnite nájsť vhodné miesto s čo najmenším svetelným smogom. Rovnako si pribaľte aj teplé oblečenie.

Najnovšie správy