Meteorit nad Balkánom: V Chorvátsku začuli silný výbuch

28.02.2020 o 15:19 - Veronika Andrejková
  • Článok

Dnešné dopoludnie sa internetom šírili fotografie oblaku visiaceho nad severným Chorvátskom. Mnohí počuli silný výbuch a videli záblesk.

Meteorit nad Balkánom: V Chorvátsku začuli silný výbuch
foto: Korado Korlević

Dnes dopoludnia o 10:34 miestneho času mnoho obyvateľov krajín na Balkánskom polostrove počulo silný rachot, záblesk a už len dymový pozostatok po nejakom zvláštnom jave na oblohe.

Na internete sa dlho diskutovalo o tom, čo to vlastne bolo, až kým sa neobjavilo toto video.

Samozrejme, na pretras prišli aj rôzne konšpiračné teórie o UFO, chemtrails či ironické poznámky o tom, že na nich vypustili strelu s koronavírusom.

Keďže sa jav stal veľmi rýchlo a počas doby, kedy je väčšina ľudí v práci alebo doma, mnohí nakrútili alebo odfotili už len dym a prach, ktoré po meteorite ostali, keď vybuchol a zhorel v atmosfére.

Podľa chorvátskych astronómov išlo o väčší kus meteoritu, ktorý zhorel vo výške asi 30 km nad zemou, približne nad severných Chorvátskom. Presnú polohu ešte určiť nevedia. Mnohí Chorváti sa už rozhodli ísť hľadať pozostatky.

V galérii si môžete pozrieť oblak dymu a prachu, ktorý bolo pri jasnom počasí vidieť ešte niekoľko minút a ktorý spôsobil toľký rozruch.

 

Najnovšie správy